Béžová kniha: Výhled je převážně pozitivní; „hike“ ještě letos?

AKTUALIZOVÁNO – Růst americké ekonomiky na začátku podzimu mírně zrychlil. Trh práce a rodící se oživení mzdových tlaků přispěly k „převáženě pozitivnímu“ výhledu. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Americká ekonomika vykázala jisté známky rostoucích mzdových tlaků v září a počátkem října. „Růst mezd byl ustálený na mírné úrovni, i když některé distrikty hlásily rostoucí tlak v určitých sektorech,“ uvedl Fed. Tři distrikty – Dallas, Richmond a San Francisco – zaznamenaly nedostatek stavebních dělníků, což v několika případech omezilo stavební činnost.

Americké akciové trhy dnes rostly. Wall Street vzhůru pomohla dobrá čísla z výsledkové sezony a také rostoucí ceny ropy. Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků posílil o 0,22 procenta na 18 202,62 bodu. Širší index S&P 500 stoupl také o 0,22 procenta na 2144,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 procenta na 5246,41 bodu. Cena akcií banky Morgan Stanley stoupla téměř o dvě procenta poté, co její upravený zisk akcii činil 81 centů, když analytici odhadovali 63 centů. Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil si připsaly zhruba půl procenta.

Americký průmysl znovu roste, je ale pod tlakem dolaru

Měnový výbor Fedu FOMC ke zprávě přihlédne na začátku listopadu, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice. Analytici ale očekávají, že Fed s jakoukoliv změnou úroků počká na výsledek prezidentských voleb, které se budou konat 8. listopadu. Fed po svém zářijovém zasedání naznačil, že úrokové sazby pravděpodobně zvýší ještě letos, pokud se bude dál zlepšovat situace na trhu práce a pokud bude inflace pokračovat v růstu.

Další zasedání měnového výboru FOMC se uskuteční 1. a 2. listopadu. Před vydáním této zprávy investoři viděli 17procentní šanci na růst úroků. Na prosincovém zasedání, které bude 13. a 14. prosince, se ale zvýší na více než 60 procent.

Fed loni v prosinci poprvé za téměř deset let přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby a z rekordního minima nula až 0,25 procenta ji posunul na 0,25 až 0,50 procenta, kde ji držel sedm let.

 

 

V Béžové knize Fed publikuje osmkrát do roka publikuje sledované hodnocení ekonomiky. Do něj vstupují regionálními Fedy realizované lokální průzkumy a šetření a výsledkem je podání celkového obrazu o vývoji americké ekonomiky. Připravil ji dallaský Fed na základě informací shromážděných do nebo před 7. říjnem.

Newsletter