Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

„Béžovka“ Fedu dokresluje obraz. Vyšší sazby asi opravdu nebudou

AKTUALIZOVÁNO – Dnes byla zveřejněna další indicie, která by mohla doplnit skládačku spekulací ohledně (ne)možného zvýšení amerických úrokových sazeb, a to již v září. Tzv. Béžová kniha Federálního rezervního systému mapující ekonomický vývoj dvanácti distriktů uvedla, že největší ekonomika světa v době od července do srpna vykazovala mírný růst.  Ten byl navíc doplněn určitým, byť jen velmi slabým, tlakem na růst mezd.

Tento scénář byl reportován ve většině z 12 distriktů, přičemž do budoucna se očekává setrvání tohoto stavu. Tlak na vyšší mzdy byl pozorován především u vysoce kvalifikovaných oborů, u kterých i nadále panuje nedostatek uchazečů o práci. Jedná se především o nedostatek technologických specialistů, inženýrů a specializovaných stavebních dělníků.

Právě mzdový růst je považován za trn v oku americké centrální banky, která bude v září rozhodovat o budoucí podobně úrokové politiky. I přesto, že se největší ekonomika světa nachází poblíž úrovně tzv. plné zaměstnanosti, k tomu, aby mohl Fed sazby zvýšit je potřeba jasný důkaz celoplošného růstu mezd, který by se následně projevil v růstu inflace směrem k nastavenému inflačnímu cíli. Bohužel, posun k vytyčenému 2% růstu cen však banka stále postrádá.

Souběžně s tímto zhodnocením se dokument zaměřil i na očekávaný ekonomický vývoj vybraných distriktů v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Podle Fedu jsou některé firmy „obezřetné“, a to právě vinou nadcházející volby. Týká se to především společností podnikajících v oblasti realitního sektoru v distriktech, jako je Dallas, Cleveland či Boston.

Pokud bychom se na Béžovou knihu zaměřili ve spojitosti s ostatními daty, vidina zvýšení úrokových sazeb již v září se poměrně intenzivně vytrácí. Nedávná statistika trhu práce dopadla se 151 tisíci novými pracovními místy horší, než se očekávalo. Obdobně na tom byla i data sektoru průmyslu a služeb měřená indexem ISM.

Dá se tak čekat, že Fed během svého zasedání, které proběhne 20. a 21. září, opětovně oddálí další kolo tzv. úrokové normalizace. Sazby tak s nejvyšší pravděpodobností setrvají v pásmu 0,25 – 0,5 %.

Akcie se po zveřejnění dokumentu nacházely v mínusu, později však část dnešních ztrát umazaly. S&P 500 uzavřel o -0,02 % níže, což odpovídá 2186,15 bodům. Dow Jones odepsal -0,06 % až 18 526,14 bodům. Technologický Nasdaq jako jediný vzrostl o +0,15 %. Jeho závěrečná cena se tak po čtyřech dnech růstu zastavila na 5283,93 bodech.

Dolar se i nadále obchoduje poměrně stabilně kolem 1,123 EURUSD.

Newsletter