Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

„Béžovka“ Fedu dokresluje obraz. Vyšší sazby asi opravdu nebudou

AKTUALIZOVÁNO – Dnes byla zveřejněna další indicie, která by mohla doplnit skládačku spekulací ohledně (ne)možného zvýšení amerických úrokových sazeb, a to již v září. Tzv. Béžová kniha Federálního rezervního systému mapující ekonomický vývoj dvanácti distriktů uvedla, že největší ekonomika světa v době od července do srpna vykazovala mírný růst.  Ten byl navíc doplněn určitým, byť jen velmi slabým, tlakem na růst mezd.

Tento scénář byl reportován ve většině z 12 distriktů, přičemž do budoucna se očekává setrvání tohoto stavu. Tlak na vyšší mzdy byl pozorován především u vysoce kvalifikovaných oborů, u kterých i nadále panuje nedostatek uchazečů o práci. Jedná se především o nedostatek technologických specialistů, inženýrů a specializovaných stavebních dělníků.

Právě mzdový růst je považován za trn v oku americké centrální banky, která bude v září rozhodovat o budoucí podobně úrokové politiky. I přesto, že se největší ekonomika světa nachází poblíž úrovně tzv. plné zaměstnanosti, k tomu, aby mohl Fed sazby zvýšit je potřeba jasný důkaz celoplošného růstu mezd, který by se následně projevil v růstu inflace směrem k nastavenému inflačnímu cíli. Bohužel, posun k vytyčenému 2% růstu cen však banka stále postrádá.

Souběžně s tímto zhodnocením se dokument zaměřil i na očekávaný ekonomický vývoj vybraných distriktů v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Podle Fedu jsou některé firmy „obezřetné“, a to právě vinou nadcházející volby. Týká se to především společností podnikajících v oblasti realitního sektoru v distriktech, jako je Dallas, Cleveland či Boston.

Pokud bychom se na Béžovou knihu zaměřili ve spojitosti s ostatními daty, vidina zvýšení úrokových sazeb již v září se poměrně intenzivně vytrácí. Nedávná statistika trhu práce dopadla se 151 tisíci novými pracovními místy horší, než se očekávalo. Obdobně na tom byla i data sektoru průmyslu a služeb měřená indexem ISM.

Dá se tak čekat, že Fed během svého zasedání, které proběhne 20. a 21. září, opětovně oddálí další kolo tzv. úrokové normalizace. Sazby tak s nejvyšší pravděpodobností setrvají v pásmu 0,25 – 0,5 %.

Akcie se po zveřejnění dokumentu nacházely v mínusu, později však část dnešních ztrát umazaly. S&P 500 uzavřel o -0,02 % níže, což odpovídá 2186,15 bodům. Dow Jones odepsal -0,06 % až 18 526,14 bodům. Technologický Nasdaq jako jediný vzrostl o +0,15 %. Jeho závěrečná cena se tak po čtyřech dnech růstu zastavila na 5283,93 bodech.

Dolar se i nadále obchoduje poměrně stabilně kolem 1,123 EURUSD.

Newsletter