Big Mac Index: Nejdráže v Norsku, nejlevněji na Ukrajině

Nejlevnější Big Mac je na Ukrajině, v Indii a v Jihoafrické republice. Naopak nejvíce za největší hamburger firmy McDonald’s zaplatí lidé v Norsku, Švýcarsku a ve Venezuele. Vyplývá to z nejnovějšího tzv. Big Mac Indexu, který pravidelně sestavuje týdeník The Economist a který srovnává cenu známého hamburgeru v různých zemích světa. V České republice zůstává Big Mac levnější než v USA.

V ČR Big Mac nyní podle indexu stojí 3,46 dolaru. V USA je jeho průměrná cena 4,8 dolaru. Rozdíl cen ukazuje, že česká koruna je vůči dolaru podhodnocena o 27,9 procenta, dodal The Economist.

Big Mac Index zveřejňuje týdeník The Economist od roku 1986. Ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen hamburgeru ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

Autoři ale zároveň upozorňují, že ukazatel není přesným indikátorem pohybu měn. Cena hamburgeru totiž závisí také na místních podmínkách, mzdách a nákladech, které bývají nižší v chudších zemích.

V eurozóně stojí Big Mac v průměru 4,95 dolaru, což dle tvůrců indexu ukazuje, že euro je vůči dolaru nadhodnocené o 3,3 procenta. Dražší hamburger než v ČR mají v Maďarsku, kde stojí v přepočtu 3,77 dolaru. Naopak za levnějším hamburgerem mohou zájemci vyrazit do Polska, kde vyjde na tři dolary.

V Norsku stojí Big Mac 7,76 dolaru. Norská koruna je tak podle tohoto žebříčku nejvíce nadhodnocenou měnou na světě. Naopak na Ukrajině za stejný produkt zaplatí zájemci 1,63 dolaru.

 

Big Mac Index – srovnání zemí (USD)

Norsko 7,76

Švýcarsko 6,83

Venezuela 6,82

eurozóna 4,95

Británie 4,93

USA 4,80

Maďarsko 3,77

Japonsko 3,64

Česká republika 3,46

Polsko 3,00

Čína 2,73

Rusko 2,55

Jihoafrická republika 2,33

Indie 1,75

Ukrajina 1,63

Zdroj dat: The Economist

Newsletter