Bilance Wall Street? Druhý ziskový měsíc po sobě

Americké akcie si začátkem nového týdne připisují ztráty. Index S&P 500 odepsal 0,46 %, což odpovídá 2080,5 bodu. Dow Jones klesl o 0,44 %, aby zakončil na 17 719,9 bodech. Technologický Nasdaq spadl o 0,37 % a zastavil se na úrovni 5108,7 bodů. I přesto, že hlavní indexy dnes klesly, připsaly si k dobru už druhý měsíc po sobě, kdy skončily v „zelených“ ziscích. S&P500 vzrostl za listopad o 0,5 %, Dow Jones rovněž, Nasdaq si pak připsal nejvíce, a to rovné procento.

Na pondělním lehkém poklesu se podepsala očekávání ohledně klíčových událostí, jež nás čekají především ve druhé polovině týdne. Tou první bude zasedání Evropské centrální banky, ze kterého vyjde jasná představa o budoucí podobě evropské měnové politiky. Většina očekávání sází na další uvolnění, které by mohlo mít buďto podobu navýšení objemu či doby trvání programu kvantitativního uvolňování nebo další prohloubení depozitních sazeb více do záporu.

Den poté, tedy v pátek, budou zveřejněna data z amerického trhu práce. Jakmile bude počet nově vytvořených pracovních míst v rámci soukromého sektoru dostatečný, resp. lepší než očekávání, dá se to považovat za další indícii naznačující možné navýšení amerických úrokových sazeb o necelé dva týdny později.

Do celkového výkonu amerických akcií vstupují i ceny ropy. Ty se dnes navzdory přechodnému růstu mírně snížily, což ve výsledku vyústilo v propad o velikosti zhruba deset procent jen za listopad. Pozornost trhu se nyní soustředí na páteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu.

Co se týče dat, z americké ekonomiky byl reportován chicagský index nákupních manažerů, který skončil na 48,7 bodech, což je v porovnání s očekáváním na 54 bodech znatelně horší výsledek. Dále pak byly zveřejněny rozjednané prodeje domů, které v říjnu vzrostly o pouhé 0,2 %. I přesto, že šlo o horší výsledky, mnozí analytici věří, že jejich dopad nebude pro budoucí vývoj, především pro rozhodování Fedu, nikterak výrazný.

Eurodolar si dnes udržel sentiment minulého týdne, který vyzněl ve prospěch americké měny. Před již zmiňovaným zasedáním ECB si dolar připsal k dobru více jak 0,2 %, což odpovídá aktuální úrovni na 1,0567 EURUSD.

Newsletter