Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Bilionové jablko. Morgan Stanley o „časové“ hodnotě Applu

Apple do roka za více než bilion dolarů. Podle Morgan Stanley vůbec nic nereálného. Analytička banky Katy Huberty v rámci své včera zveřejněné zprávy o nejhodnotnější firmě světa vychválila především jedinečný „ekosystém“ vzájemně propojených produktů firmy, jehož vnitřní hodnota není v ceně akcií zahrnuta. A v otázce budoucnosti technologického obra vyzdvihuje, spíše než rostoucí podíl na trhu produktů, zvyšující se podíl času ukrajovaného uživatelům.

Zřejmě i zevrubně optimistická slova analytičky Morgan Stanley včera přispěla k růstu akcií Apple o 0,5 % na 129 USD, který se tak podílel na překročení 5tisícové hranice akciovým indexem Nasdaq, a to poprvé za 15 let.

Představený „býčí“ scénář předpovídá růst akcií Apple do 12 měsíců na 190 dolarů (dříve 150 USD). Jednoduché počty – vzhledem k balíku 5,8 milionu akcií obchodovaných na trhu by se tak tržní hodnota společnosti vyšplhala na 1,1 bilionu dolarů. Mírnější „základní“ scénář pak pracuje s cílovou cenou 160 dolarů (dříve 133 USD), což by implikovalo tržní kapitalizaci 932 miliard. Poměr ceny akcie a očekávaného celoročního zisku (P/E) na úrovni 8,86 USD se tak v „základním“ scénáři šplhá na 18násobek – podle analytičky oprávněně na úroveň dalších velkých technologií typu Microsoft, Google, Facebook a Oracle, v „býčím“ scénáři pak na 19násobek.

Apple chce dělat akcionářům radost

Pro úplnost, Apple se v letošním únoru stal první americkou společností, jejíž tržní hodnota překročila hranici 700 miliard dolarů. Od té doby se firma nad touto hranicí úspěšně drží a zároveň disponuje luxusním odstupem od zbytku žebříčku. Tržní kapitalizace druhé nejhodnotnější americké firmy, ropné Exxon Mobil, je téměř poloviční.

Analytička Morgan Stanley hodnotí Apple doporučením „overweight“, přičemž titul je zařazen do nákupního seznamu banky „Best Ideas“. Její nejoptimističtější cílová cena 190 USD je nejvyšší mezi 51 analytiky, kteří podle FactSet titul pokrývají, a „střední cesta“ 160 USD je hned druhá nejvyšší. Průměrná cílová cena Wall Street na úrovni 134,32 USD přitom již není od té aktuální (129 USD) tak daleko.

Zpět ale ke zmíněným dvěma scénářům a argumentaci v jejich prospěch. Tou je podle Huberty rostoucí přínos ekosystému, který Apple systematicky buduje a který není v ceně akcií odražen. „Platforma (produktů) získává na síle s tím, jak mnoho uživatelů nakupuje vícero přístrojů (tzv. ‘haló efekt‘), softwaru či služeb, což ve výsledku láká více vývojářů a obchodních partnerů. To vede ke zlepšování celého ekosystému, který Applu pomáhá získat a udržet nové uživatele,“ uvádí analytička v obsáhlé zprávě klientům.

Jde o čas

O čas, který lidé stráví denně užíváním produktů s nakousnutým jablkem ve znaku, jde podle analytičky především. „Produkty a služby firmy naplňují potřeby uživatelů ve zhruba třetině jejich dne, tento poměr se ale může zvýšit na 75 procent,“ říká Huberty a široké „jablečné“ portfolio demonstruje vyjmenováním applovského elektromobilu, o jehož vývoji se spekuluje, televizní platformy Apple TV či řady potenciálních produktů na poli zdraví a životního stylu, jimiž Apple „oživí trh v následujících letech“. A má to svou logiku vzhledem k tomu, že řada lidí si již svůj den bez produktů Apple neumí příliš představit.

Snaží se Apple opravdu o kořist Tesly?

Jako nejbližší katalyzátor analytička vidí „chytré hodinky“ Apple Watch, které by se svému uživateli měly dělat společníka v čím dál větší části (nejen aktivního) dne. Hodinky by měly mimo jiné fungovat jako kreditní karta prostřednictvím služby Apple Pay a nahradit klíče od auta. Očekává se, že Apple představí nový produkt na konferenci 9. března a do prodeje by měl jít v dubnu.  

Určitou protiváhou výše popsanému je „medvědí“ scénář, v němž analytička Morgan Stanley počítá s cílovou cenou 103 dolarů na akcii, která je zhruba o pětinu nižší oproti současné tržní. Tento scénář vychází z rizika poklesu poptávky po iPhonech ve druhém pololetí a zklamání vysokých očekávání na poli Apple Watch a příbuzných „nositelných“ produktů.

Třetímu scénáři nicméně zatím nic nenaznačuje. Apple zaznamenal za čtvrté čtvrtletí v mnoha směrech rekordní výsledky, když čistý zisk meziročně stoupl o 38 procent na 18 miliard dolarů (absolutní prvenství v americké firemní historii) a tržby vzrostly bezmála o třetinu díky bezprecedentnímu prodeji telefonů iPhone „šestkové“ řady.

Tim Cook: Apple Watch poslouží i jako klíče od auta

Short Apple? Opravdu?

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

Newsletter