Bill Gates: Od PC k WC

Bill Gates – miliardář, filantrop a v současnosti dle magazínu Forbes nejbohatší muž planety – se na svém blogu gatesnotes.com již nějaký čas zabývá tématy, které sužují naši planetu. A jedním z nich je i nedostatek čistých a nezávadných sanitárních zařízení ve druhé nejlidnatější zemi světa. Jakkoli se může na první pohled jevit tento problém jako banální, statistiky mluví za vše.

Podle odhadů Nadace Melindy a Billa Gatesových se přibližně 600 tisíc z 1,7 milionu lidí, kteří ročně zemřou na následky znečištěné vody vinou chybějící sanitace a nedostatečné hygieny, nachází právě v Indii. Přibližně čtvrtina dětí zanechá studia ve školách, neboť nemá přístup k nezávadným toaletám. Sečteno a podtrženo, chybějící sanitární infrastruktura přijde podle Gatese Indii ročně na více než 106 miliard dolarů. 

Gates a další miliardáři zachraňují svět „zeleným“ fondem

Před třemi lety pronesl stávající premiér Indie Narendra Modí odvážný projev, ve kterém tuto senzitivní otázku adresoval. Necelé dva měsíce od tohoto projevu pak spustil kampaň “Swachh Bharat” neboli “Čistá Indie” s cílem vymýtit otevřenou defekaci do roku 2019 z indických ulic. K tomu bude podle současných projekcí potřeba vybudovat až 75 milionů samostatných nízkonákladových toalet.

Překvapivě, pokrok na této cestě za ambiciózním cílem je již znát. Od spuštění programu v roce 2014 se procento obyvatel, které má přístup k vyhovujícím toaletám, vyhouplo na 63 z původních 42. Úspěšné naplnění této klíčové mise je aktuálně naplánováno na 2. října 2019, kdy v Indii proběhnou oslavy 150. výročí narození duchovního vůdce Máhatmy Ghándího, který už roce 1925 prohlásil, že „sanitace je důležitější než svoboda“.

Nejhezčí grafy na (o) světě podle Billa Gatese

Nicméně pouhé vybudování nových toalet nestačí. Podle Gatese bude potřeba lidi ještě toalety naučit používat, což může být i daleko náročnější úkol než samotná instalace, neboť staré zvyky se zpravidla těžko mění. Naštěstí i k řešení tohoto problému má projekt “Čistá Indie” velmi svérázní a vynalézavý přístup. S pomocí internetu, billboardů, partnerství se společností Google, bollywoodských celebrit a mladých příznivců tohoto programu se Modího vláda chystá obyvatele své země přesvědčit, že je lepší k vyprazdňování používat veřejné toalety nežli veřejná prostranství.

V neposlední řadě stojí za povšimnutí, že podpora tohoto programu může být i poměrně výnosná investice. Akcie některých výrobců sanitárních zařízení jako je například společnost Cera Sanitaryware vzrostly za posledních pět let o více než 1000 procent. To je více než dvanáctinásobek zhodnocení indexu S&P500, který za posledních pět let přidal bezmála 80 procent, a důkaz, že filantropické a společensky odpovědné investice zpravidla patří mezi ty nejlepší.

Deset bizarních příběhů ze života Billa Gatese

Newsletter