Bill Gross: Kapitalismus nefunguje s nulovou úrokovou sazbou

Výnosy, které jsme v posledních 40 letech viděli na dluhopisech a akciích, jsou přinejmenším šedou, ne-li rovnou černou labutí. Nečekejte, že se budou opakovat – naopak: připravte se na zcela jiný trh. Ve vysoce sledovaném investičním výhledu to napsal guru investic do dluhopisů Bill Gross.

„Investoři už nemohou počítat se 7% výnosností dluhopisů nebo vysoce jednocifernými či dvoucifernými výnosy na akciích. Trhy jsou úplně jiné. Výnosy jsou velmi nízké a my budeme ochotni platit za cestu na Mars místo možnosti zůstat na Zemi,“ uvedl bývalý investiční manažer největšího dluhopisového fondu světa PIMCO a dnes manažer Janus Capital. V narážce na Elona Muska a jeho příslib poslání lidí na Mars do deseti let?

Musk chce v roce 2024 poslat lidi na Mars

Bill Gross očekává, že politika centrálních bank bude držet výnosy dluhopisů nadále velmi nízko. Německý či japonský 10letý dluh vykazuje záporný výnos, 30letý dluh se pohybuje pod procentem. To dle Grosse poškozuje střadatele i širokou ekonomiku. Část vedení Fedu si dle Grosse dobře uvědomuje, že nastavení měnové politiky je třeba napřímit a to rychleji, než co jsme dosud slyšeli. „Kapitalismus není funkční při nulové úrokové sazbě a nefunguje tedy ani při záporných sazbách,“ uvedl Gross.

Konec velké éry Pimco. El-Erian, teď Bill Gross

Newsletter