Bill Gross: Konec dobrých časů

Dluhopisový „král“ Bill Gross je přesvědčen, že se blíží konec dobrých časů. Investorům doporučuje zvýšenou opatrnost. Budoucí měsíce se dle jeho názoru ponesou v duchu silného útlumu napříč všemi trhy.

„Během roku 2015 buďte opatrní a smiřte se s nízkými výnosy. Doba, kdy se vyplatilo riskovat, je už dávno pryč“, píše Gross ve svém lednovém investičním výhledu. „Do konce roku bude před výnosem většiny aktiv jedno velké mínus. Dobrým časům odzvonilo“, přepisuje jeho slova server Reuters.

Bill Gross: Růst americké ekonomiky zpomalí ke 2 % či níž

Gross se ve svém výhledu zaměřuje především na otázku zvyšování amerických úrokových sazeb. Dle jeho názoru se dá čekat, že tento krok bude díky skomírající globální ekonomice společně s nízkou úrovní inflace pozdržen. „S posilujícím dolarem a s padajícími cenami ropy se dá těžko očekávat, že Fed začne zvyšovat své sazby dříve než na konci roku 2015, pokud tedy vůbec začne“, je přesvědčen Gross. Pro americkou centrální banku bude dle jeho názoru velice obtížné navýšit sazby na předkrizové úrovně především v situaci, kdy dolar hraje roli mezinárodního rezervního platidla.

Gross je přesvědčen, že Federální rezervní systém bude nucen dlouhodobě udržet sazby v rozmezí 1 až 2 %, což by způsobilo, že výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů zůstanou na současných „zdánlivě absurdních“ úrovních. Jen k dnešnímu dni se výnosy zmiňovaných bondů dostaly pod 2 %.

Bill Gross o ropě a „holubičím“ Fedu

Grossův výhled se však netýká pouze americké ekonomiky. „Úrokové sazby téměř všech vyspělých ekonomik zůstanou nadále na úrovni technické nuly“, vysvětluje. Světové centrální banky k tomu donutí především klesající ceny ropy, které posilují nežádoucí deflační tlaky. „Vyjma USA je hospodářský růst vyspělých, ale i mnoha rozvojových zemí, podprůměrný. Tudíž nečekejte, že se stane magickým elixírem roku 2015.“

Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

Dluhopisový „král“ je přesvědčen, že vzhledem k potenciálu volatility by mělo být chování investorů co nejflexibilnější. Měli by se zaměřit především na vysoce likvidní aktiva, pro začátek by měla stačit ta s fixním výnosem a krátkou dobou splatnosti.

Bill Gross v současnosti působí v investiční společnosti Janus Capital, kam v září minulého roku přešel ze světově známé společnosti Pimco. Ta od té doby čelí silnému odlivu investorů.

PIMCO utrpělo v prosinci odliv investic v rozsahu 19,4 mld. USD

Newsletter