Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Bill Gross o QE v Evropě: Příliš pozdě, příliš slabé

Legendární investor do obligací Bill Gross se ohlášenou velikostí QE v Evropě, na rozdíl od finančních trhů, příliš nevzrušoval. V interview pro FT řekl, že program QE, v rámci něhož bude ECB nakupovat dluhopisy v hodnotě 60 miliard eur měsíčně, přišel příliš pozdě a nepředpokládá, že by tento nástroj výrazně přiměl banky k poskytování úvěrů do reálné ekonomiky. Bill Gross se obává, že QE nezafunguje v Evropě tak, jako fungovalo ve Spojených státech, protože se na trhu nachází pouze malá nabídka dluhopisů, které může ECB do svého programu zařadit, a úrokové sazby v měnové unii již jsou na tak nízkých úrovních, že banky budou jen stěží investovat do reálné ekonomiky. Celkově zpochybnil prospěšnost toho programu.

Akce ECB s cílem napumpovat do finančního systému eurozóny více než bilion eur přišla až poté, co se několik měsíců postupně zvyšoval tlak na ECB, aby měnovou politiku dál uvolnila, neboť se výrazně zvýšilo riziko deflace. V prosinci loňského roku spadlo tempo růstu cen v eurozóně do záporu poprvé od října 2009, hlavně díky klesajícím cenám ropy, a deflační tlak se ještě zvýšil v lednu, kdy spotřebitelské ceny v ekonomice klesly o 0,6 %.

Bill Gross však připouští, že Draghi jinou šanci, než spustit QE neměl, ale konečný úspěch tohoto kroku bude ovlivněn nešťastným načasováním.

Roubini: Nekonvenční pravda aneb proč QE nefunguje

Podobný názor, že QE přišlo pozdě a pouze v malé míře, sdílí i několik dalších ekonomů a investorů, včetně El-Eriana, který byl jedním s šéfů obřího investičního fondu PIMCO. El-Erian po oznámení QE přímo řekl, že tento program není pro nastartování růstu v eurozóně dostatečně velký a může s sebou nést nežádoucí vedlejší účinky.

QE v Evropě: komu prospěje a koho poškodí

Newsletter