Bill Gross o ropě a „holubičím“ Fedu

Bill Gross, známý jako „dluhopisový“ král momentálně působící v Janus Capital, se nechal slyšet, že „díky padajícím cenám ropy očekává v budoucích měsících více „holubičí“ politiku ze strany Federálního rezervního systému.“ Svá očekávání tak představil během dnešního rozhovoru pro server Bloomberg.

Gross: Dluh nelze řešit dluhem

„Fed bude muset vzít v potaz nízké ceny ropy. Jsem přesvědčen, že díky tomu bude jeho postoj mnohem více „holubičí“, než mohly trhy očekávat během posledních dní,“ vysvětlil Gross. Cenový benchmark americké ropy klesl pod hranici 60 dolarů za barel, jakmile Mezinárodní energetická agentura IEA snížila již počtvrté za posledních pět měsíců svůj odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. „Vzhledem k tomu, že inflace nenaznačuje žádné zlepšení ve snaze dosáhnout dvouprocentního růstu cen, dá se předpokládat, že vedení Fedu nebude nijak pospíchat s plánovaným navýšením sazeb.“ Dle Grossova názoru „způsobil pád cen ropy dezorientaci trhů a změnil vnímání důvěryhodnosti nejen konkrétních společností ale i jednotlivých států.“

Temný výhled poptávky prohlubuje dno trhu s ropou

Vyjma ropy se Gross zaměřil i na možný výhled ostatních trhů. „Pokud se peníze umocněné pákovým efektem pohybují ve snaze nalézt nějaký „bezpečný přístav“, je běžné, že se ceny rychle mění. V dnešní době je například minimum likvidity na trzích s korporátními dluhopisy, jelikož se všichni investoři zaměřují pouze na pár vybraných instrumentů. Tak dochází k tomu, že se všichni snaží vejít do jedněch malých dveří, kde se pak stejně zaseknou,“ řekl Gross.

Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

„Americká ekonomika je stále silně závislá na levném financování. Proto se dá předpokládat, že rovnovážná úroková sazba se nachází poblíž současných úrovní. V době, kdy má hospodářský růst globálně tendenci k nízkým zato stabilnějším hodnotám, zůstávají sazby pod úrovní, které dosahovaly v době před krizí.“ V podstatě tak podle Grosse vzniká nová přirozená úroková sazba, která se přibližuje k nulovým, či dokonce možná i nižším, hodnotám.

Newsletter