Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Bílý dům se připravuje na odstoupení Trumpa. Otázkou není zda, ale kdy

V posledních týdnech se v USA stále hlasitěji šíří zvěsti o možném obvinění Donalda Trumpa kvůli jeho kontaktům s Ruskem a poskytování (možná tajných) informací.

„Pokud tam došlo k výměně opravdu výbušných informací, byla by to vlastizrada. Pokud by se to skutečně prokázalo, byl by to začátek toho nejrychlejšího impeachmentu, jaký jsme kdy viděli,“ komentoval případ pro server Business Insider například již minulý měsíc Thore D. Hansen, insider z finančního sektoru a autor politických thrillerů, který má kontakty s americkými tajnými službami.

Od Hitlera po Trumpa. Proč trhy milují populisty?

Podle výroku, který na svém twitterovém účtu zveřejnil Jon Cooper, předsedy „Demokratické koalice proti Trumpovi“ (Democratic Coalition against Trump, DCAT), by Trump mohl takovému procesu předejít. Cooper se odvolává na zdroje z Bílého domu a tvrdí, že pracovníci Bílého domu se připravují na odstoupení Trumpa. Otázkou prý není zda, ale kdy odstoupí.

Klade si přitom otázku, zda bude muset odejít i viceprezident Mike Pence. Organizace DCAT vznikla na začátku roku 2016 s cílem zabránit tomu, aby se Trump stal prezidentem a ve své protitrumpovské činnosti pokračuje i dnes. Vytvořila například také aplikaci „Boycott Trump App“. Cooper navíc v minulosti vedl volební kampaň bývalého prezidenta Baracka Obamy ve státě Long Island.

Cooperův tweet zaznamenal také americký zpravodajský server ir.net, který však možnost, že Trump odstoupí, považuje za málo pravděpodobnou. Podle něj nemá prezident co ztratit, když bude prostě jen čekat, jestli k tzv. impeachmentu dojde. V nejhorším případě by mohl odstoupit operativně i  poté, co bude obviněn, aby se vyhnul oficiálnímu výslechu a tím spojenému zveřejnění všech obvinění.

Server ir.net zároveň spekuluje, co by se stalo, kdyby odešel i viceprezident Mike Pence. Pak by totiž do prezidentského křesla usedl muž číslo tři v Bílém domě, Paul Ryan. Spekulace o odchodu viceprezidenta se rozvířily zejména po zprávě CNN, že si Pence najal vlastního právníka, který jej má v souvislosti s ruskou aférou zastupovat.

Pokud by se Pence v případě odstoupení Trumpa stal prezidentem, pokračoval by zřejmě v prosazování plánů svého předchůdce. Pokud by se však do prezidentského úřadu dostal Ryan, letěly by podle serveru ir.net Trumpovy sliby oknem. Přesto by však ani s ním jako prezidentem nebyla většina Demokratů zrovna nadšena, a server tak přichází s otázkou, zda by nakonec nedošlo na nové volby.

Deregulace a škrty na daních rozhodnou o americkém růstu

Soud by koneckonců mohl dojít k závěru, že ruské zásahy přispěly k Trumpově vítězství ve volbách, a Republikáni jsou tak u moci neoprávněně. S takovým případem však zatím podle serveru americká legislativa nepočítá, takže by v tom případě opět vše záleželo na rozhodnutí soudců.

Newsletter