Obchodování bitcoinových futures by mohlo otevřít dveře bitcoinovým ETF fondů, které však mohou svým vysokým rizikem ohrozit peníze investorů, bojí se trading expert Saluzzi. Situaci vzniku těchto fondů přirovnává k rizikovým hypotékám „zabaleným“ do CDO derivátů a vydaným před rokem 2008, uvedla televize CNBC. Proč mohou být právě kryptoměnové deriváty impulsem k další krizi?
Obchodníci a investoři zaměřující se na bitcoin se v úterý dozvěděli zajímavou zprávu. Bitcoin získal povolení ohledně obchodování na americkém trhu futures a vzápětí posílil na 6400 dolarů. Na vlně rally se držel i nadále, když se krátce přehoupl až přes 7500 dolarů. Ne každý ale spuštění bitcoinových futures vítá s otevřenou náručí.
Poté, co společnost CME oznámila, že zahájí obchodování těchto derivátů ještě před koncem letošního roku, objevilo se několik ohlasů plných obav. Hlavním důvodem je, že se očekává velice rychlý příliv peněz do tohoto derivátu. Mnoho odborníků tak začalo strašit novým impulsem k finanční krizi.
„Nemám s bitcoinem vůbec žádný problém. Ten koncept se mi líbí. Mám ale problém s tím, co se do toho snaží inovátoři z Wall Street ‚zabalit‘. Snaží se na to nalepit značku derivátu, ale nemají ponětí o tom, co se pod tím skrývá. Připomíná mi to reprízu finanční krize,“ uvedl na adresu nových bitcoinových derivátů ředitel Themis Trading Joe Saluzzi.
Co se děje ve světě derivátů? Burza představí futures bitcoinu
Bitcoin žije v neregulovaném světě digitálních měn. Celosvětově existuje téměř na šest desítek kryptoměnových burz a jen dvě jsou podle dat z bitcoin.org na území Spojených států, na které se americké regulace vztahují. Ceny derivátů mohou velmi oscilovat i kvůli tomu, že prozatím nedisponují žádným podkladovým aktivem. To je jedna z věcí, která Saluzziho prý doslova děsí. Stejně jako „zabalené“ vysoce rizikové hypotéky do CDO, které výrazně přispěly k poslední finanční krizi.
Hlavním strašákem je vznik bitcoinových ETF, kterých se mnozí investoři už nemohou dočkat, citovala CNBC Saluzziho. Dle jeho názoru by se přesunula celá bitcoinová hra na úplně jiné hřiště. A to z toho kryptoburzového, kde tradeři jakž takž znají riziko obchodu, na hřiště ETF fondů. Tento mainstreamových trh do dneška přilákal na 3,3 bilionu dolarů v investicích a směle pokračuje ve své expanzi.
Nový šéf Fedu? Je to jedno, investoři sází na jistotu
Vytvořit bitcoinové ETF ale není zrovna snadné, obzvláště pokud vezmeme v potaz regulátory. V březnu tohoto roku kontrolní orgán SEC (Securities and Exchange Commision) zamítl návrh na bitcoinové ETF Tylera a Camerona Winklevossových. Fond měl být dle žádosti bratrů obchodován na burze Bats Exchange. Pravdou však je, že k tomu, aby SEC mohla povolit jakékoliv ETF, musí mít burza, na kterou se chce fond dostat, uzavřenou dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva.
Je potřeba se ale na celou situaci podívat i z druhé perspektivy. Představitel firmy CME, která bude futures zajišťovat, řekl, že možnost přivést bitcoin na více otevřený trh zvýší jeho stabilitu.
Bitcoin ve formě ETF? Do jednoho roku, těší se obchodníci
„Nabídnout futures kontrakt přináší spoustu výhod do tohoto mladého trhu, včetně transparentnosti a objevení rovnovážné ceny. To umožní institucím a dalším účastníkům na trhu lépe odhadovat riziko s tím, jak se bude trh vyvíjet,“ uvedl mluvčí CME.
Firma CME má svůj vlastní „oceňovací“ systém, který se nazývá Bitcoin Reference Rate (BRR). Bude ho používat na ohodnocení futures kontraktů. BRR sčítá všechny ceny ze všech „hlavních“ bitcoinových burz na světě každý den ke čtvrté hodině odpolední londýnského času.
Seidler (ING): Exit ČNB přišel pozdě. Teď pomáhá překoupená koruna https://t.co/td5ymMxEAs @roklen24 @JakubSeidler #ČNB #koruna #ekonomika pic.twitter.com/YlvZMckrXa
— Roklen24.cz (@roklen24) 1. listopadu 2017