Bitcoin a jeho „půlení“. Co bylo před a co je po?

Digitální měna bitcoin má za sebou jeden z historických mezníků. Tuto sobotu proběhlo v pořadí již druhé kolo tzv. půlení (halving). Znamená to, že těžaři budou od 9.7.2016 těžit z jednotlivých bloků o polovinu méně bitcoinu (konkr. 12,5 BTC), než tomu bylo během posledních čtyř let. Jak moc se za tu dobu změnil svět nejslavnější digitální měny? Na to odpoví velké shrnutí serveru Bitcoin Magazine.

První aspektem „před a po“ je datum samotného půlení. První kolo se odehrálo 28.11 2012, tedy, pokud se díváme z hlediska druhého kola z 9.7.2016, přesně před 3 roky, 7 měsíci, 1 týdnem a 4 dny. Bitcoin v tomto směru funguje jako hodinky, které se však mohou v závislosti na složitosti samotného systému buďto zrychlovat, či zpomalovat. Z toho důvodu poslední půlení neproběhlo přesně po čtyřech letech, nýbrž ještě dříve.

Z hlediska těžení jsme byli svědky rapidního nárůstu počtu samotných bloků. Při prvním půlení dosahoval  jejich počet 210 tisíc, přičemž počet bitcoinů v oběhu činil 10,5 milionů, tedy polovinu z celkového množství 21 milionů BTC. Aktuálně se počet bloků zvýšil na 420 tisíc, stejně tak i objem měny v oběhu, který dosahuje 15,75 milionů, neboli 75 % ze zmiňovaného celku.

Asi nejsledovanějším aspektem je cena. V roce 2012 se bitcoin v době půlení obchodoval za 12 dolarů. Tržní kapitalizace tudíž dosahovala přibližně 128 milionů dolarů. Při aktuálním půlení se cena vyšplhala na zhruba 660 dolarů, přičemž market cap činí cca 10 miliard USD.

Absolutního cenového rekordu bylo dosaženo v roce 2013, kdy jsme byli svědky ataku 1200 dolarů za kus. Aktuálně se bitcoin dle burzy CoinDesk obchoduje na 646,44 dolarech.

Co se týče samotných těžařů, i zde proběh rapidní pokrok. Zatímco v roce 2012 byla podle serveru Bitcoin Magazine naprostá většina těžařů spíše menšími hráči, v letošním roce se již setkáváme s velkými obchodníky, kteří s bitcoinem pracují na vysoce profesionální bázi. V takových případech probíhá těžba ve velkých datových centrech umístěných v oblastech s levnou elektřinou.

Stejně tak, jak se zvýšila obtížnost samotného těžení, vzrostla i tzv. hash rate fungující jako měrná veličina výkonnosti v bitcoinové síti. Z přibližně 25 terahash za sekundu jsme se dostali na 1 520 833 THa/sek.  Samotná hodnota bloků se pak v roce 2012 snížila ze 600 dolarů na 300, letos z 16 875 dolarů na 8 438 USD.

Obnova ceny a čím dál tím větší boom zájmu o bitcoin pozitivně působí na vývoj samotného průmyslu. Příliv investic se od doby prvního půlení posunul z 2,13 milionů dolarů na více jak 1,1 miliardy USD. Největší investicí byla v roce 2012 společnost BitInstant, která jednorázově získala 1,5 milionu dolarů. Aktuální prvenství drží firma 21 Inc. s 116 miliony dolarů.

Z hlediska likvidity jsme se rovněž posunuli výrazně dál. Při prvním půlení se naprostá většina obchodů uskutečňovala v rámci burzy MtGox, která však v roce 2014 zkolabovala, vinou čehož obchodníci přišli o miliony dolarů v bitcoinech. Tehdejší denní objem burzovních obchodů se pohyboval na 40 tisících BTC. Dnes se nacházíme na 2 milionech bitcoinů, přičemž největší burzou z hlediska likvidity je Bitfinex.

V rámci bitcoinových plateb došlo rovněž k expanzi. Z 30 tisíc denních transakcích jsme se dostali na momentálních 200 tisíc, přičemž denní objem se posunul z 3 milionů dolarů na 200 milionů. Počet jednotlivých obchodníků byl v roce 2012 odhadován na více jak tisíc, dnes na více jak sto tisíc. Největší firmou akceptující digitální měnu je pak Microsoft.

Souhrnný výčet všech čísel „před a po“ zobrazuje následující infografika.

Halving Infographic

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

 

Newsletter