Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

O bitcoinu se mluví, hodně mluví. Nejenže patří mezi aktiva s nejvyšším letošním zhodnocením, zároveň jde o instrument, který v poslední době vyvolává silné emoce, ať už pozitivní, či negativní. O to silnější je debata s tím, jak se blíží emise futures navázaných na bitcoin, za nimiž stojí americké burzy CME a CBOE. A právě tento milník by se mohl do historie nejznámější kryptoměny, potažmo světového finančního systému, zapsat rudým písmem. 

Co jsou futures a jak ovlivní bitcoin?

Ještě než přejdeme k vysvětlení vzniku možné katastrofy, je potřeba si její rozbušku řádně představit. Futures kontrakt je termínovaný derivát odvozený od vybraného podkladového aktiva. Jde v podstatě o dohodu mezi dvěma stranami, kde jedna – kupující futures – nakupuje určité množství podkladového aktiva za určitou cenu k předem stanovené době v budoucnosti. Prodávající futures je naopak zavázán podkladové aktivum dodat, ovšem, jak už tomu v případě derivátů bývá, k fyzickému předání podkladu ve skutečnosti nedochází (tak se děje jen u některých komoditních futures, např. u ropy). Obě strany si tedy vyměňují pouze peněžní prostředky (tzv. vypořádání v hotovosti), a to v závislosti na srovnání spotové ceny podkladového aktiva (v případě burzy CME půjde o Bitcoin Reference Rate) a sjednané ceny futures kontraktu.

Co se děje ve světě derivátů? Burza představí futures bitcoinu

Tyto kontrakty tak umožní (prostřednictvím pákového efektu) spekulativní sázku na bitcoin – ať už long, nebo short – aniž by kupující/prodávající futures musel bitcoiny držet. Subjekty, které naopak BTC ve svém portfoliu vlastní, budou mít možnost se zajistit proti cenovému výkyvu jdoucímu proti jejich otevřené pozici. Stejně tak vzniká i prostor pro arbitráž (např. cash and carry).

Debata kolem BTC futures se rozpoutala s informací o zavedení těchto kontraktů ze strany největších amerických burz, a to CBOE a CME. Pravdou však je, že ještě před nimi existovaly jiné společnosti, které se futures navázanými na bitcoin zabývaly – jedná se o například o firmu LedgerX. Proč se tedy celé haló spustilo až teď? Jednoduše proto, že CME a CBOE patří mezi dvě největší futures burzy, což jim zaručuje maximální rozsah. Pokud k tomu přičteme fakt, že obě společnosti odůvodnily svůj záměr tlakem ze strany klientů, máme ideální důkaz o tom, že investiční svět – především je řeč o institucionálních investorech – má o kryptoměny opravdu velký zájem.

Otázkou tedy je, jak se vznik futures bitcoinu na CME a CBOE projeví na jeho spotovém trhu. Názory se přiklání především k dopadu na spotovou cenu a volatilitu. Podle Davida Ficklinga, sloupkaře píšícího pro agenturu Bloomberg, by možnost zajištění prostřednictvím futures mohla přilákat velké investory věřící v další růst bitcoinu. Ti by BTC jednoduše nakupovali s tím, že by jej ihned hedgeovali, aby své portfolio nevystavovali vysokému riziku, které je vzhledem k volatilitě kryptoměn všudypřítomné.

Skeptici, zbystřete. Víme, jak vsadit na pád bitcoinu

Celá situace je ale ještě složitější. Trhy derivátů totiž obvykle bývají mnohem větší a likvidnější než spotové trhy podkladového aktiva – ostatně to vyplývá ze samotné podstaty futures a opcí. Fickling v tomto směru dává příklad na zlatě, kde pomyslná hodnota (tzv. notional value) zlatých derivátů jen za červen dosáhla 376 miliard dolarů, což je ekvivalent zhruba 10násobku 953 metrických tun nakoupeného fyzického zlata za druhé čtvrtletí.

Někteří spekulanti by se také mohli rozhodnout odhadovat sentiment právě z trhu BTC futures, a to porovnáváním long a short pozic, stejně tak i spotové ceny s cenami futures, z čehož by následně mohl vznikat sebenaplňující efekt (nervozity/nadšení) přelévající se na spotový trh. 

Otazníkem je pak i samotná volatilita trhu. Ta v případě futures trhu bude dle nastavených pravidel CME a CBOE omezená limity pohybů ±7 %, ± 13 % a ±20 %, přičemž při jejich dosažení může dojít ke zpomalení obchodovaní, případně i k samotnému zastavení. Jak uvádí server CNBC, ceny se jednoduše nebudou moci pohybovat o více než 20 % nahoru či dolů oproti uzavírací ceně předchozího dne.

Podle Bank of America by ale obchodování s BTC futures mohlo ve výsledku celkovou volatilitu bitcoinu spíše snížit.

„K tomu, aby došlo ke snížení volatility digitálních měn, by byla potřeba existence široké základny spekulantů připravené poskytnout likviditu vlastníkům různých kryptoměn,“ přepisuje server Business Insider slova Bank of America. „Vezmeme-li však v potaz volatilitu kryptoměnových trhů, možná již dávno existuje určitá skupina, která chce digitální měny shortovat, jakmile rostou, a naopak, což by ve výsledku mohlo opravdu vést k celkovému snížení jejich volatility,“ předvídá banka.

Suma sumárum, existují (a jak se zdá i převažují) předpoklady, že by se zavedením futures bitcoinu mohlo dojít na vzestup jeho spotové ceny, a to především díky nástupu institucionálních investorů majících možnost se zajistit proti výkyvům skrze deriváty etablovaných burz CME a CBOE (to dokonce přiznala i banka JPMorgan, jejíž šéf Jamie Dimon kdysi nazval bitcoin podvodem). K tomu je navíc nutné připočítat i fakt, že s povolením BTC futures vzniká i naděje na vznik dalších instrumentů, jako například ETF, u kterých je však proces schvalování regulátory odlišný (popsali jsme ho u dřívější snahy bratrů Winklevossových).

Jenže pozor, předpoklad je vždy pouze a jen předpoklad, který se od reality může poměrně výrazně lišit. Obzvláště to pak platí v dosud neprobádaných (alespoň hovoříme-li o netradičních instrumentech – myšleno ve spojitosti s BTC – a velkých burzách jako CME a CBOE) investičních/spekulačních vodách. 

Minimálně by si všichni měli uvědomit to, na co ve svém článku pro server CoinDesk upozornil Lanre Sarumi, CEO společnosti Level Trading Field. Ten tvrdí, že: „Trhy, jako ten bitcoinový či akciový, jsou primárně místem optimistů sázejících na další růst cen. U futures kontraktů naopak převažují pesimisté, tedy ti, kteří se chtějí zajistit proti potenciálnímu riziku propadu.“ Podle Sarumiho do té druhé skupiny patří především těžaři a notoričtí „HODLEŘI“.

Konec levných peněz. Smrt bitcoinu, tentokrát kvůli vyšším sazbám?

Futures bitcoinu jako Lehman Brothers vol. II

Ať už bude mít zavedení BTC futures na CME a CBOE jakýkoliv vliv na spotovou cenu bitcoinu, samotný vznik tohoto derivátu u některých vyvolává značné obavy. Do této skupiny patří například Thomas Peterffy, CEO společnosti Interacitve Brokers. Podle něj existuje možnost, že právě BTC futures budou stát u další krize podobné té z roku 2008, a proto svůj strach vyjádřil v otevřeném dopise adresovaném přímo šéfovi Commodity Futures Trading Commission, která obchodování s futures kontrakty reguluje.

Peterffyho představa je taková, že příští krize bude způsobena trhem BTC futures, konkrétně jeho nedostatečně nastavenými ochrannými limity. To se týká především vypořádacích center (clearing houses), která vypořádávají obchody, z účtů klientů strhávají ztráty či přičítají zisky a především mají na starosti tzv. margin call, kdy je investor vyzván k navýšení své zálohy, aby mohla jeho pozice zůstat otevřena i přesto, že jde cena opačným směrem (obvykle se jedná o pokles kapitálu pod požadovanou výši složené marže).

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

Podle šéfa Interactive Brokers se velká vypořádací centra dokáží poměrně snadno vyrovnat s případnými riziky. Nemusí tomu tak být ale u těch, která budou mít na starosti právě BTC futures. Jakmile investoři prostřednictvím futures (tedy přes kontrakt obchodovaný na páku) budou sázet na růst bitcoinu, zatímco ten začne výrazně padat, příslušná clearingová centra nebudou mít dostatek likvidity, aby byla schopna pokrýt vzniklé ztráty pramenící z defaultu neúspěšných sázkařů, což jim, tedy clearingu, následně znemožní pokrýt jejich závazky plynoucí z vypořádání ostatních aktiv (futures navázaná na jiná aktiva, např. ropu, akcie).

Nastavené hranice počáteční marže (initital margin) – u CME 35 %, u CBOE 30 % – jsou tak dle Peterffyho vzhledem k volatilitě bitcoinu a dalších kryptoměn nedostatečné. Dokonce ani složení 100% zálohy by v krizových scénářích nemuselo stačit, varuje expert.

„Pokud se burza CME či jiná rozhodne vypořádávat futures navázané na bitcoin společně s dalšími produkty, výrazné výkyvy cen digitálních měn nejenže destabilizují samotný proces vypořádání kryptoměnových obchodů, ale rovněž destabilizují i ty ostatní, které mají vyplatit zisky vítězům a naopak vybrat prostředky od těch, kteří vsadili špatně,“ napsal  Peterffy ve svém dopise, který byl publikován serverem Wall Street Journal.

Jakmile by na takto představený scénář došlo, bylo by otázkou času, než by se krize přelila do finančního systému, potažmo do ekonomiky. Peterffy argumentuje především tím, že CME i CBOE jsou hlavní burzy jiných než kryptoměnových derivátů, jejichž objemy dosahují vysokých čísel. Vznikla by tak situace podobná krachu investiční banky Lehman Brothers, ne-li dokonce horší, varuje šéf Interactive Brokers.

Máme se tedy začít bát? Peterffyho obava je dle mnohých odborníků sice upřímná, na druhou stranu, pravděpodobnost takto vzniklé krize je, například podle Marka Zuracka, který působí na Kolumbijské univerzitě jako profesor financí, opravdu malá.

Chytřejší budeme již zanedlouho

I přes všechny pesimistické scénáře a varování, bitcoin se i nadále obchoduje v rostoucím trendu. Jeho cena dnes pokořila další historický rekord, a to hranici 12 500 dolarů.

Jak se na BTC projeví první obchody futures kontraktů, uvidíme již zanedlouho. Konkrétně burza CBOE zahájí obchodování v noci (v 24:00 SEČ) neděli 10. prosince. Společnost CME své kontrakty představí o něco později, a to v pondělí 18. prosince. V pomyslné frontě je i burza Nasdaq, která chce své BTC futures rozjet během druhého čtvrtletí příštího roku. V neposlední řadě je pak možné zmínit i japonskou Tokyo Financial Exchange, která dle agentury Bloomberg vytvořila speciální tvým usilující o co nejrychlejší zalistování futures kontraktů navázaných na bitcoin (je k tomu však nejprve potřeba, aby japonský zákon uznal kryptoměny za finanční nástroje).

Rozhodně se tedy máme na co těšit! Nebo ne…?

Kdyby Babiš zakázal bitcoin, má ho hned každá česká rodina

 

Newsletter