Bitcoin jako mainstream? Začíná se chovat jako index S&P 500

Oproti státním fiat měnám se bitcoin pyšní především jednou výhodou – jelikož jde o decentralizovanou síť, neexistuje zde žádné centrum, prostřednictvím kterého by mohl někdo manipulovat s hodnotou oné měny, která je tak určena výlučně nabídkou a poptávkou. To je v přímém protikladu s centrální bankou, která stojí uprostřed bankovního systému a může nabídku měny spolu s komerčními bankami libovolně rozšiřovat, a tím snižovat její relativní hodnotu.

I proto se kryptoměny na začátku tvářily zejména jako alternativa k současnému finančnímu systému. Dalo by se tedy předpokládat, že pokud se „normálnímu“ finančnímu světu nebude dařit, kryptoměny naopak půjdou nahoru. V poslední době se ovšem zdá, že bitcoin, dosud nejznámější zástupce kryptoměn, se do onoho obyčejného světa financí postupně zařazuje a začíná čím dál více chovat jako „obyčejná“ americká akcie.

Šéf české krypto směnárny: Z bitcoinu se stane digitální obdoba zlata

Jak informoval server CNBC, korelace mezi denními výnosy bitcoinu a denními výnosy akciového indexu S&P 500, měřená na 90denní bázi, na začátku roku vyskočila na své dvouleté maximum, a sice na 33 %. Ještě nedávno byla přitom za rekord považována hodnota 19 % z poloviny prosince minulého roku. Jak ukazuje následující graf ze severu Bloomberg, v poslední době vyskočila také korelace mezi cenovými pohyby bitcoinu a pohyby hodnoty indexu S&P 500 měřená na 30denní bázi.

Jak Bloomberg dokazuje v jiném článku, zatímco v posledních pěti letech se koeficient korelace mezi cenou bitcoinu a hodnotou indexu S&P 500 pohyboval v průměru kolem 50 %, v posledních dvou letech to již bylo 70 %. Za posledních 12 měsíců pak tato hodnota stoupla dokonce na 80 %. Korelace prudce vzrostla zejména od konce roku 2017.

Největší karamboly bitcoinu v grafech

Jasným znamením, že rostoucí korelace mezi chováním bitcoinu a indexu S&P 500 není jen náhoda, je situace ze začátku února, kdy se začala hroutit nejen cena bitcoinu a dalších kryptoměn, ale i americké akciové indexy. Jak ilustruje následující graf, který ukazuje vztah mezi futures na S&P 500 a cenou bitcoinu, nedávný propad obou trhů byl do značné míry synchronní.

Tím, že se bitcoin svým chováním přibližuje americkým akciovým trhům, se může stát atraktivním i pro ty, kteří se ho dosud jednoduše „báli“ a dávali přednost klasičtějším investičním instrumentům. Jak ovšem naznačuje James Faucette, bitcoin může být v tomto smyslu také ukazatelem rizika na akciovém trhu. „Myšlenka spočívá v tom, že institucionální investoři hledají stále vyšší míru rizika / výnosu, a bitcoin, který reprezentuje kombinaci největší riziko / potenciálně nejvyšší výnos,by se tak rychle mohl stát primárním barometrem,“ cituje zprávu analytika Morgan Stanley server Bloomberg.

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Newsletter