Bitcoin jako oficiální měna

Zdroj: Depositphotos

El Salvador se stal prvním státem, který schválil bitcoin jako oficiální měnu. Tamní kongres zákon, který vejde v platnost přesně 90 dní od 9. června, posvětil drtivou většinou hlasů v poměru 62:22, uvedla agentura Bloomberg. BTC se tak společně s americkým dolarem stane prostředkem, který budou občané moci využívat k nákupu veškerého zboží a služeb.

Návrh pochází z dílny samotného prezidenta Nayiba Bukelho, který doufá, že schválení kryptoměny pomůže salvadorskému turismu, který tvoří kolem 10% HDP. Za hlavní důvod schválení však označil snahu snížit transakční náklady, které snižují hodnotu transferů, které posílají salvadorští občané žijící v zahraničí zpět domů. Právě na těch je salvadorská ekonomika životně závislá, jelikož jejich hodnota tvoří téměř čtvrtinu tamního HDP.

Poslanci toto ustanovení schválili navzdory nesouhlasu Mezinárodního měnového fondu. Ten by právě kvůli tomu mohl omezit této 6,5milionové zemi finanční pomoc, která přesahovala 1 miliardu dolarů. Dopad na tamní ekonomiku by tak byl značný. Schválení bitcoinu se nelíbí ani další mezinárodní instituci – Světové bance. U té narazil salvadorský ministr financí se svou žádostí o technickou pomoc při zavádění bitcoinu. Instituce to zdůvodňuje malou transparentností měny a jejími nepříznivými dopady na životní prostředí.

Promyšlený krok nebo marketing?

El Salvador postrádá vlastní měnu a platby probíhají prostřednictvím amerického dolaru, který v roce 2001 přijal tento stát za své platidlo. Pro zemi s historií vysoké inflace se tak dle většiny ekonomů jednalo o rozumný krok. Přijetím bitcoinu coby ekvivalentu dolaru chce středoamerický stát rovněž docílit většího finančního začlenění obyvatelstva, jak tvrdí samotná hlava státu na twitteru. V praxi to znamená potlačení šedé ekonomiky, která je v El Salvadoru velice rozšířena. Téměř 70 % tamní populace totiž pracuje “načerno” a nemá bankovní účty. Již zmíněným hlavním důvodem zavedení kryptoměny je právě vysoká míra remitancí, na níž závisí životní úroveň třetiny všech domácností v El Salvadoru. 

Vyvstává však problém kvůli obrovské volatilitě bitcoinu. Na informaci o schválení bitcoinu salvadorským parlamentem reagovala měna růstem o cca 5 %. Citelné výkyvy ale zažila i kvůli jiným faktorům. Obrovské fluktuace způsobily například tweety Elona Muska, které se postaraly o podstatně vyšší nárůsty a pády BTC. Nejdříve vyvolaly obrovský nárůst, když Musk oznámil, že Tesla bude přijímat platby v bitcoinu. V posledních měsících ale zájem Muska poněkud opadl. To se projevilo i na hodnotě BTC. Příliš v oblibě kryptoměny nemají ani klíčové státy jako USA či Čína nebo centrální banky. Právě toto nepříznivé globální prostředí způsobila, že se nejstarší kryptoměna ze svého dubnového maxima v hodnotě 63 540 dolarů propadla na cca 33 000 USD. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se s těmito výkyvy vypořádá ekonomika El Salvadoru.

Již několik firem oznámilo, že se právě z důvodu zavedení bitcoinu do této středoamerické země stěhují. Jednou z příčin je samozřejmě marketing. Ale i další výhody spojené s BTC jsou velice lákavé. Hlava státu například oznámila, že se zde nebude platit kapitálová daň z bitcoinu. Majitelé příchozích společností by také měli obdržet salvadorské občanství. Společně mohou tyto faktory vytvořit vlídné prostředí pro příchod dalších firem.

Nepředpokládá se však, že by se z přijímání bitcoinu jako národní měny měl stát masový trend. Jedná se především o marketingový tah, kterým chce 39letý prezident ukázat světu existenci El Salvadoru a technologickou náklonnost jak svou, tak celé země.

 

Newsletter