Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Bitcoin jako uchovatel hodnoty nemá mezi kryptoaktivy konkurenci

Jakub Jedlinský, zdroj: Altlift

Bitcoin prokázal svou hodnotu i funkci. Mezi kryptoaktivy nemá jako uchovatel hodnoty konkurenci. Investoři jej dnes drží na hardwarových peněženkách a vývoj trhu ignorují. Nezajímá je, kolik stojí na začátku pravděpodobně největší ekonomické krize v našich životech, ale kolik bude stát za deset nebo dvacet let, řekl v rozhovoru pro Roklen24 odborník na měnové systémy se zaměřením na alternativní měny a spoluzakladatel krypto poradenské společnosti Altlift Jakub Jedlinský. Jak vnímá současnou ekonomickou situaci? A na co si podle něj musí dát investoři pozor během bear marketu?

Evropská inflace je nejvyšší v historii, americká za posledních zhruba čtyřicet let. Naprostá většina centrálních bank si prochází historicky nejagresivnější měnověpolitickou normalizací. Jak se v takovém prostředí chová krypto?

Bohužel je třeba přiznat, že krypto nezafungovalo jako hedge proti inflaci. Jeho cena jde dolů. Na druhou stranu je třeba vidět, že na trhu je v posledních měsících velmi málo bitcoinů. Z onchain dat usuzuji, že Bitcoin plní svou funkci uchovatele hodnoty. Lidé, kteří nekupovali bitcoin spekulativně kvůli rychlému zbohatnutí, ale právě jako kvalitní peníze a pojistku proti nestabilním fiat měnám, ho nyní drží na hardwarových (nebo jiných vlastních) peněženkách a vývoj trhu ignorují. Zajímá je, jakou hodnotu bude mít bitcoin za 10 nebo 20 let, ne kolik stojí na začátku pravděpodobně největší ekonomické krize v našich životech. Pozitivní je, že takto je držena, a tedy užívána velká většina bitcoinů, je to vlastně příjemné překvapení.

Má cenu za této situace rozlišovat „jádrové“ kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum, oproti ostatním, zejména altcoinům? Existují nějaké rozdíly, které by měli potenciální obchodníci a investoři znát?

Rozhodně ano. Bitcoin je etablovaný, prokázal svou hodnotu i funkci. A šel bych tak daleko, že řeknu, že Bitcoin jako uchovatel hodnoty nemá mezi kryptoaktivy konkurenci. Věřím, že Bitcoin tu s námi za 10 let bude a bude mít silnější pozici a ještě lepší renomé než dnes. U Etherea si tím nejsem už tak jistý. Je to rozumný projekt, ale na rozdíl od Bitcoinu konkurenci v tom, co dělá, má. Ethery nejsou primárně peníze, je to palivo, ve kterém se platí poplatky za využívání platformy pro decentralizované programy (smart contracty). Pokud budeme optimističtí, tak lze říct, že na trhu je možná ještě padesát relativně legitimních a solidních projektů. Zbytek jsou projekty pofidérní a často naprosto nesmyslné až podvodné.

Přizpůsobili jste v Altliftu tomuto prostředí svou strategii? Pokud ano, jak?

Rozhodně. V bear marketu je ideální příležitost vsadit si proti těm nejhůře nastaveným projektům. Povedlo se nám shortovat třeba Anchor Protocol (Terra Luna) nebo Celsius. Bear je samozřejmě mnohem těžší prostředí než bull run. Je třeba najít slabiny u projektů, které nejsou zase až tak hrozné. Shortovat úplné kokotiny dost dobře nejde. Buď se vůbec neobchodují jejich futures, nebo je volume tak malý, že je příliš vysoké riziko squeezu. Příklad: Shortovali jsme token Tulip. Absolutní nesmysl. Podle technické analýzy, utility i názvu. A bum, objevila se zpráva o využití úplně jiného tokenu se stejným názvem nějakou módní značkou, načež náš Tulip vystřelil a zavřel na stoploss. Kdybychom si riziko nepohlídali, tak proděláme celou pozici.

Naopak bitcoiny a ethery na cestě dolů dokupujeme a hodlujeme na trezorech. Většinu času ale máme zároveň otevřené ekvivalentní shorty na BTC i ETH, abychom nevytvářeli nerealizovanou ztrátu z poklesu cen.

Jak celou situaci vnímají Vaši investoři? HODL, výběr, nebo dokupují?

Naši investoři jsou rozumní a vědí, že do krypta se vstupuje na long run. Dáváme si záležet, abychom jim před podpisem smlouvy vysvětlili, jaká jsou rizika a jak se ten trh chová. Co se týče nervů, tak to zvládají dobře, čehož si vážím. Vhledem k inflaci (hlavně na PPI) někteří investoři vybrali část peněz třeba proto, že jim vzrostly náklady na stavební projekty. Jiní naopak využili šanci dokoupit levněji.

Aktuálním tématem na trzích, je (ne)možné dosažení tzv. „hladkého přiznání“. Když se budeme držet amerického Fedu, spekuluje se o tom, že by již v první polovině příštího roku mohlo dojít na snížení sazeb v souvislosti s hrozbou recese. Co by to znamenalo pro trh s kryptem? Věříš například v novou rally?

Globální ekonomika mě trochu překvapila svou odolností. Byl jsem větší skeptik a hladké přistání mi připadalo jako newspeak pro kolaps. Dnes už si všichni recesi víceméně přiznali, ale zas tak moc to nebolelo. Některé ceny vstupů už klesají. Rusům se asi za dva měsíce nepovede udělat nějaký zásadní pokrok, pak přijde zima a na jaře možná nebudou mít vůli ani zdroje. Svetr v zimě nás asi nezabije, ostatně v jižní Evropě se svetry místo topení praktikovaly vždycky. Čili svět se nyní trochu uklidnil a trhy se v posledních třech měsících odlepily ode dna, které jsem čekal výrazně níž (můj pesimistický odhad bylo S&P 1800 bodů). Nejmíň do voleb čínského prezidenta nečekám ani eskalaci na tchajwanské frontě.

Bohužel, krypto takové oživení nezažilo. I když jsme při cestě nad 20k USD/BTC prorazili rezistenci, tak bitcoinu došel dech. Je nyní tedy brzo usuzovat, zda případné oživení příští rok (čekám ho až v souvislosti s primárkami v USA) potáhne nahoru i krypto nějakým raketovým „to the moon“ způsobem. Spíš bych řekl, že ne, a pokud něco poletí na 10x nebo 100x, tak to budou konkrétní projekty nebo sektory uvnitř krypta. Máme několik tipů 😊

 Jak ty osobně vnímáš současnou makro situaci? Vrátíme se podle tebe do stavu ultra nízkých sazeb?

Na rovinu se toho hladkého přistání trochu bojím. Podle mě byla kombinace deglobalizace, obchodní války s Čínou, Green Dealu, dvouletého lockdownu (!) a bezprecedentní monetární stimulace šíleným koktejlem, kdy lidstvo projevilo nebývalou aroganci a popření reality o omezenosti zdrojů. Problémy v reálné ekonomice se řešily emisí peněz, což by prostě nemělo fungovat. Doufal jsem, že nám krize umožní zavrhnout „moderní měnovou teorii“ a just-in-time management. Jestli se centrálním bankéřům podaří situaci ukočírovat a nám projít krizí bez ztráty kytičky, tak jim pogratuluji a budu jim vděčný. Ale velmi se bojím toho, že jim narostou křídla a co si dovolí příště.

Žhavým tématem zejména ve Spojených státech bylo vytvoření bitcoinových ETF navázaných přímo na Bitcoin, nikoliv „jen“ na futures. Posunul se v tomto směru přístup regulátora SEC, nebo jsme stále na mrtvém bodě?

Tohle je takový evergreen. Mnoho povyku pro nic. Podobně jako různé India fudy, MTGox fudy nebo Tether fudy. Premisa je taková, že americké bitcoinové ETF bude revolucí pro adopci krypta, že přivede nové lidi. Nechci to úplně zlehčovat, asi by to nějaký vliv mělo, ale na druhou stranu si myslím, že ta adopce krypta už proběhla. Jestli má dnes cca 10 % světové populace zkušenosti s kryptem nebo ho přímo drží… jak vysoká by jako ta adopce ještě měla být? 50 %? Kolik procent lidí drží nějaké akcie nebo vůbec jakékoli investiční aktivum? Kryptu pomůže spíš to, že se bude používat na denní bázi v běžném životě. Jako investiční aktivum už imho etablované je a adopce v zásadě proběhla. To už spíš čekáme, kdy bitcoin zařadí oficiálně do rezerv centrální banky nebo důchodové fondy.

Tento týden vystoupíš na akci Cryptonight s tématem „Jak vydělat v bear marketu?“. Aniž bys prozradil vše, mohl bys potenciálním návštěvníkům alespoň naznačit, jak vydělat v medvědím trhu?

Retailový investor by se měl snažit bear market spíš přežít. DCA a hodl jsou pro většinu lidí dobré strategie. Vydělat se dá shortováním, ale to je třeba dělat velmi opatrně, risk management je daleko důležitější než v bullu. Pokud longuju aktivum a jeho cena vyskočí na trojnásobek, jsem + 200 %. Pokud propadne na třetinu, pak mi pořád 33 % zbylo. Naopak, pokud ho shortuju a spadne na třetinu, tak jsem jenom 66 % plus, nikoli 200 %. A pokud vystřelí, tak jsem na nule. Prostě je potřeba upravit očekávání. Je to jako s politikou a lidskými vztahy. Moje vedoucí disertačky, doc. Inge Němcová, říkala: „Když se daří a roste koláč, tak někdo prosperuje víc, někdo míň, ale pořád jsme všichni tak nějak spokojení a chováme se k sobě slušně. Jakmile se ale koláč smrskává, lidi si šlapou po hlavách.“ V bearu je daleko ostřejší konkurence. Scvrkává se koláč. Winter is coming.

Ing. Mgr. Jakub Jedlinský Ph.D. vyučuje o měnových systémech se zaměřením na alternativní měny na VŠE. Od roku 2013 se věnuje problematice kryptoměn jako makroekonom a investor. Na toto téma přednáší rovněž mimo akademické prostředí a spolupracuje se soukromým sektorem. Je spoluzakladatelem společnosti Altlift s.r.o., která se zabývá krypto poradenstvím a aplikací DLT. Je rovněž technologickým expertem iniciativy Blockchain Republic. Má zkušenosti s nastavováním monetárních řešení v herních prostředích. Věnuje se testování fungování peněz pomocí konstrukce disekvilibriálních dynamických modelů, což se naučil během výzkumné stáže na Kingston University London pod vedením Prof. Stevea Keena.

Newsletter