Bitcoin jako záchrana pro chudé bez bank?

Bitcoin jakožto jedna z neznámějších krytpoměn zůstává i nadále výsadou pouze pár „vyvolených“. Jeho globální využití zatím nedosáhlo takové úrovně, ve kterou někteří jeho fanoušci doufali. Tato situace by se mohla ale zanedlouho změnit. Kryptoměna totiž nalezla nové místo uplatnění, a to v případě oblastí, kde lidé nemají žádný, či silně omezený, přístup k finančním institucím.

Více jak dvě miliardy lidí po celém světě nemá přístup k základním věcem, jako je běžný účet či  kreditní karta, uvádí data Světové banky. Jedná se především o obyvatele těch nejchudších států, kde se denní mzda pohybuje pod pěti dolary.

„Bitcoin může představovat zásadní změnu v životě těch, který nemají přístup k bance,“ řekl pro server CNBC Michael Fraser ze společnosti Chartered Accounts Australia and New Zealand. „Výsledný efekt se projeví několikanásobně, a to ve změně technologické, ekonomické, ale i politické,“ dodal.

Zachrání Řecko bitcoin? Nebo digitální drachma?

Největší síla bitconu spočívá dle Frasera v jeho kapacitě a schopnosti velmi snadného a rychlého převodu. S tím, jak se rozšiřuje využití smartphonů i do chudších zemí, stávají se kryptoměny levnější alternativou prostředku směny. „Poplatky jsou nižší, pouze jedno procento v porovnání se standardními pěti, zároveň je převodní systém mnohem rychlejší,“ míní Fraser.

Jedinou překážkou širšího rozšíření bitcoinu je jeho cenová volatilita. Před rokem se jeho cena rovnala 665 dolarům a dnes se dle dat Coindesk pohybuje na 267 dolarech. Efekt volatility je však možné potlačit s tím, jak bude růst počet platebních převodů. „Počet bitcoinových transakcí umožňuje uživatelům zafixovat kurz ještě předtím, než dojde na samotnou platbu. S předem dohodnutým kurzem neexistuje téměř žádné riziko nečekaných změn. Obě strany transakce tak vědí, kolik dostanou a za jaký kurz,“ vysvětlil situaci Zennon Kapron, ředitel společnosti KapronAsia a velký fanoušek alternativních měn.

Bitcoin taktéž může podpořit malé a střední podniky rozvojových zemí. „Mnoho malých podnikatelů soupeří se zahraniční konkurencí, především pak v oblasti mezinárodních transferů a poplatků s nimi spojených. Bitcoin všechny tyto obavy eliminuje, jelikož jednoduše funguje pouze a jen na digitální bázi,“ přepisuje CNBC slova studie poradenské firmy PwC zaměřené na problematiku kryptoměn.

Probléma však je, že většina nejchudších nemá ani přístup k základním technologiím. „Většina lidí bez banky tady v Indii neumí ani číst a psát. Přesvědčit je, aby uvěřili v technologii bitcoinu bude opravdu výzva,“ řekl Vishal Gupta, zakladatel Bitcoin Alliance v Indii. Pouze 15 až 20 tisíc lidí z 1,2miliardové populace používá tento platební způsob, dodal.

Lék pro nestálé měny

Chudoba bývá jmenována jako jedna z hlavních charakteristik lidí bez přístupu k finančním domům. Situace ale ztěžují i volatilní měny. Například v Argentině nutí směnný kurz stanovený vládou obyvatele k tomu, aby se zbavovali pesa, tvrdí Franco Amati, zakladatel Expasio Bitcoin.

„Pokud v Argentině obdržíte dolary, centrální banka vám dá mnohem méně pesos, než by tomu tak bylo na reálném trhu za reálnou cenu,“ řekl Amati. „Pokud však nakoupíte v zahraničí bitcoiny a prodáte je někomu v Argentině, bude je tento člověk moci prodat za plnou tržní cenu, pouze mínus malý poplatek,“ dodal.

Revoluce jménem bitcoin: Co na ni regulátoři? – videozáznam

Newsletter