Bitcoin je nejsilnější za 21 měsíců, čeká se aukce v Austrálii

Kybernetická měna bitcoin se dostala na nejsilnější hodnoty za posledních 21 měsíců. Již příští měsíc půjdou v Austrálii do dražby bitcoiny v hodnotě 11,49 milionu dolarů, které byly zkonfiskovány. Jde o vůbec první takovou aukci mimo Spojené státy. Uskuteční se 20. a 21. června a zahrnuje 24 518 mincí, není přitom omezena na australské státní příslušníky, uvedl organizátor aukce, kterým je společnost Ernst and Young (EY).

Podle Ernst and Young byly nabízené bitcoiny zabaveny z výnosů z trestné činnosti, firma ale odmítla určit svého klienta. Lokální média již dříve informovala, že bitcoiny byly zabaveny Australanovi, který byl odsouzen za obchodování s drogami v roce 2014.

Partner EY Adam Nikitins uvedl, že firma v dražbě očekává zájem ze strany asset investment manažerů, směnáren, investičních bank a hedgeových fondů ze Severní Ameriky a Evropy. „Počet transakcí s bitcoinem se od roku 2012 zčtyřnásobil, nyní je víc příležitostí a využití v technologiích,“ dodal Nikitins.

Úřad U. S. Marshals Service vydražil v letech 2014 a 2015 více než 170 tisíc bitcoinů, které byly zkonfiskovány po uzavření internetového portálu Silk Road (Hedvábná stezka). Přes portál bylo možné zakoupit drogy i další zakázané předměty a služby, údajně i vraždy, platby se prováděly pomocí bitcoinu.

Cena bitcoinu v pátek vystoupala až na 530 dolarů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2014. Tržní hodnota virtuální měny v oběhu je kolem osmi miliard dolarů.

Proč se venture kapitalisté hrnou do blockchain startupů

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem. V Česku bitcoiny akceptují desítky obchodníků a poskytovatelů služeb. I velcí světoví hráči jako Microsoft, ebay nebo Amazon se virtuálním měnám přizpůsobili a akceptují platby v bitcoinech.

Bitcoin je nejznámější ze zhruba 200 počítačově vytvořených měn. Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na možnost jejího zneužití pro praní špinavých peněz.

Newsletter