„Bitcoin jsou peníze“. Průlomový rozsudek?

Bitcoin plní roli peněz. Do vleklé debaty o tom, jestli kryptoměna je nebo není penězi a máme s ní tak zacházet, v čerstvém americkém soudním rozsudku promlouvá Alison Nathan v kauze hackerských útoků na JPMorgan a další firmy.

Ve sporu jde o nelicencovanou bitcoinovou burzu Coin.mx. Ze zpronevěry a dalších přečinů viněný Anthony Murgio se společně se svými právníky zkusil zbavit některých bodů obžaloby tvrzením, že bitcoin nelze kvalifikovat jako „fondy“ podle amerického federálního práva a nelze vůči němu tedy vznášet obvinění v souvislosti nekalých převodů „peněz“.

Soud ale, podobně jako už například Jed Rakoff v roce 2014, rozhodl: virtuální měna tuto definici naplňuje.

„Bitcoiny jsou přijímány jako platba za zboží a služby. Mohou být přímo nakupovány skrze burzu, z bankovního účtu. Plní roli prostředku směny a platidla,“ vyvozuje soud.

Můžeme očekávat bitcoinovou rally k 1200 dolarům?

Vyšetřovatelé obvinili Murgia loni kvůli transakcím skrze Coin.mx. V dubnu pak, píše agentura Reuters, také jeho otce za spoluúčast a úplatkářství. Majitel Coin.mx, Izraelec Gery Shalon, podle úřadů rozvinul obří schéma hackerských útoků a podvodů, které cílily na JPMorgan a řadu dalších společností a krom jiného vedly k úniku osobních dat zhruba stovky milionů lidí. Schéma mělo vydělávat stovky milionů dolarů zisku skrze umělé šroubování cen akcií, příjmy z online kasin, praní špinavých peněz a dalších aktivit, uvádí Reuters s odkazem na vyšetřovatele. Shalon, stejně jako Murgio, se necítí vinni. V srpnu Shalon vyměnil svůj právní tým.

Studie: Budoucnost bitcoinu vypadá v Německu růžově

Newsletter