Bitcoin na cestě k rekordu? Nová naděje pro první BTC fond ožívá

Cena bitcoinu roste, během dneška se dostala až k 1283 dolarům. Proč? Americká Komise pro cenné papíry a burzy rozhodla, že přezkoumá svůj březnový verdikt o nepovolení vzniku historicky prvního burzovně obchodovaného fondu navázaného na bitcoin.

Obchodníci s nejznámější kryptoměnou a především bratři Winklevossovi, kteří žádost o povolení vzniku prvního BTC burzovně obchodovaného fondu (tzv. ETF) podali, tak mají novou naději. Pokud by byl fond opravdu schválen, cenu bitcoinu by to hravě dostalo až nad dosavadní historický rekord 1325,18 dolarů z března letošního roku.

Bitcoin padá k 1000 USD. Americký regulátor opět smetl ze stolu fond

„Novina o přezkoumání původního rozhodnutí většinu obchodníků a především spekulantů určitě nadchla,“ řekl pro server CNBC Thomas Glucksmann, šéf marketingu BTC platformy GateCoin. „Nelze však jasně říci, zda se Komise k celé věci postaví tentokrát jinak. Tím pádem je dost možné, že byl nárůst ceny bitcoinu během posledních 24 hodin pouze dočasný,“ dodal.

Rozhodnutí Komise pro cenné papíry a burzy přišlo v návaznosti na petici, která vzešla ze strany samotné burzy Bats Exchange, kde měl být dle původního záměru bitcoinový ETF obchodován.

batsbzx-petitionforreview by Pete Rizzo on Scribd

Výsledné rozhodnutí o přezkoumání je pak následující.

34-80511 by CoinDesk on Scribd

Proč Komise fond nepovolila?

Fond měl být dle žádosti bratrů Winklevossových obchodován na burze Bats Exchange. Pravdou však je, že k tomu, aby Komise mohla povolit jakékoliv ETF, musím mít burza, na kterou se chce fond dostat, uzavřený tzv.“surveillance-sharing agreeement“, neboli dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva. Vzhledem k tomu, že trh s bitcoiny je ze své podstaty neregulovaný, burza Bats nemůže mít ani onu zmiňovanou dohodu, což v podstatě znamená, že tak nemůže nikterak zabránit podvodným a manipulativním praktikám, jak zní požadavek zákona o burzách.

„Zůstáváme i nadále optimisty s tím, že jednou se nám podaří fond dostat na trh,“ znělo vyjádření Tylera Winklevossa poté, co Komise jeho a bratrovu žádost v březnu smetla ze stolu. „Započali jsme tuto cestu před téměř čtyřmi lety a chceme ji dokončit. Souhlasíme s Komisí pro cenné papíry, že regulace a dohled jsou důležité pro zdraví trhu a bezpečí investorů. I tak se ale těšíme na další práci s regulátory.“

A jak se zdá, další „spolupráce“ se opravdu dočkají. Nová naděje pro bitcoin tak dostala jeho cenu (dle dat burzy CoinDesk) za posledních 12 hodin o 20 dolarů výše.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Newsletter