Bitcoin ve spojitosti z centrálním bankovnictvím je v poslední době rezonujícím tématem. Ke kryptoměně se v neděli vyjádřila i viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v pořadu Otázky Václava Moravce. Oproti guvernérovi Michlovi je její postoj typičtější pro člověka rozhodujícího o měnové politice.
Viceguvernérka Eva Zamrazilová se v neděli v Otázkách Václava Moravce vyjádřila k zařazení bitcoinu do investičního portfolia devizových rezerv centrální banky. Navázala tak na to, co ve svém rozhovoru pro Financial Times odstartoval guvernér Aleš Michl. Česká národní banka si teď nechává zpracovat analýzu ohledně investic do alternativních aktiv. Podle Zamrazilové by analýza měla být vypracována do konce srpna či září. Přesný termín ale nechtěla předjímat. Stanovisko viceguvernérky působí o něco typičtěji pro centrálního bankéře. Zamrazilová nejznámější kryptoměnu nepovažuje za ideální aktivum pro rezervy, nicméně vnímá potřebu se jí zabývat, protože jde o celosvětový fenomén. Bitcoin by bankovní radě nedoporučoval ani ministr financí Zbyněk Stanjura, jako špatný nápad vnímá investici do bitcoinu i exšéf centrální banky Jiří Rusnok.
K otázce zařazení bitcoinu do rezerv centrální banky se pro server FocusOn vyjádřil i hlavní ekonom skupiny Roklen Jan Berka
Ohledně monetární politiky Zamrazilová navázala na rétoriku Aleš Michla z minulého týdne. Přestože ČNB minulý týden jednohlasně rozhodla snížit sazby o 25 bazických bodů, k dalšímu, rychlejšímu, snižování úroků není v tuto chvíli prostor. Podle Zamrazilové proces dezinflace není úplně ukotven. Viceguvernérka tvrdila, že ohnisko inflace v cenách služeb je nedohašené, a v ekonomice stále převažují proinflační rizika. Jádrová inflace zůstává zvýšená, pohybuje se na úrovni 2,5 %.
Jestřábí rétorika členů bankovní rady udržuje korunu o něco silnější pod úrovní 25,10 EURCZK. Tuzemská měna pod tuto hranici posílila minulý čtvrtek po zasedání ČNB. Z hlediska dat byla včera zveřejněna nezaměstnanost, která v lednu vzrostla z 4,1 % na 4,3 %. Tento nárůst trhy očekávaly, na devizové trhy tato statistika vliv neměla. Důležitějším údajem bude zítřejší zveřejnění inflačních čísel. Od tohoto roku Český statistický úřad zveřejňuje i předběžný odhad růstu cenové hladiny, podle kterého měly ceny v lednu růst o 2,8 %. Pokud se budou oficiální čísla výrazně lišit od tohoto odhadu, na českou korunu by to mohlo mít výraznější vliv.
Ve Spojených státech znovu rezonuje téma obchodních cel. Trump chce zavést 25% cla na dovoz hliníku a oceli, což znovu posunulo dolar na silnější úrovně pod 1,0300 EURUSD. Dolar část zisků odevzdal během pondělního obchodování. Dnes večer nás čekají projevy členů Fedu, včetně guvernéra Powella, ve čtvrtek se dočkáme zveřejnění inflace i za Atlantikem. Po třech měsících zvyšování tempa růstu cen by měla (podle tržního očekávání) být lednová inflace beze změny oproti prosinci.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0309 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0260 do 1,0378 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,00 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,12 do 24,446 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo