Bitcoin padá. Proč se tak divíte?

AKTUALIZOVÁNO – Cena bitcoinu se během tohoto týdne propadla o více než 25 %. Někteří ukvapení investoři panikaří. Je tohle ten dlouho očekávaný propad, o kterém mluvili všichni ti škarohlídi predikující splasknutí proklamované bubliny?

Fakt, že se bitcoin propadl až pod hranici 14 tisíc dolarů, tedy o více než 25 % od svého historického maxima těsně pod 20 tis. USD, je pro mnohé šokem. Jakmile se však podíváme, řekněme, na roční graf, je tento propad stále relativně „mírný“. Uvědomme si, že se nacházíme v situaci, kdy si bitcoin za necelý rok, uvažujeme-li jeho výše zmiňované maximum, připsal více než 2000 % (posun o víc jak 19 tis. USD), přičemž nejstrmější nárůst přišel až v posledních cca 2 měsících.

Investoři, především nováčci, kteří do BTC pravděpodobně nastupovali s vidinou, že si během několika málo měsíců vydělají na nové Lambo, by si měli nejprve uvědomit, že nic neroste do nekonečna. To platí obzvláště na finančních trzích, a o to víc, jakmile nějaký instrument vzroste o tolik co bitcoin.

Tudíž nepanikařte. To, co právě vidíte, je naprosto běžná věc. Pokud jste investor, který investuje opatrně, s něčím takovým je prostě potřeba počítat. Jakmile instrument roste, musí zákonitě spadnout, aby mohl poté růst ještě víc.

Přehnaný optimismus (?) a možná rizika

Ano, samozřejmě je možné, že se mýlím. V současnosti existuje poměrně dost fundamentů, které nahrávají tomu, aby se bitcoin dále propadl. Ať už jde o fakt, že jsme v nedávných dnech byli svědky evidentní manipulace trhu – viz burza Coinbase a podezření z insider tradingu (byť šlo o bitcoin cash) – tak i o to, co se v poslední době děje například v Jižní Koreji*. Právě to je věc, která mě osobně lehce znepokojuje. A jak se zdá, nejsem sám…

Coinbase začala obchodovat s bitcoin cash. Teď řeší insider trading

Začalo to burzou Youbit, která kvůli letos již druhému úspěšnému útoku hackerů byla nucena vyhlásit bankrot. Dnes jsme se pak mohli z informací serveru Coin Telegraph dozvědět, že si společnost MBC najala bezpečnostní firmu, která testovala zabezpečení pěti jihokorejských bitcoinových burz, včetně Bithumb, tedy největší BTC burzy v Jižní Koreji. A výsledek? Najatým etickým hackerům se prý podařilo prolomit zabezpečení všech pěti platforem, díky čemuž se dostali nejen k informacím o uživatelích, ale i k jejich finančním prostředkům –  to vše, jak stojí ve výstupu z celé akce, za použití základních hackerských „nástrojů“.

Fakt, že se útoky hackerů mohou ještě více zintenzivnit, potvrzuje i výhled technologické společnosti A10 Networks. Její šéf Lee Chen nedávno v rozhovoru pro server CNBC otevřeně řekl, že to bude oblast kryptoměn, která se v následujících měsících stane hlavním terčem útoků díky tomu, jak roste obliba bitcoinu a dalších a s tím i jejich cena.

„Digitální transformace je základní motivací všech hackerů. Očekávejte tak, že v roce 2018 bude narůstat jak frekvence, tak i počet a velikost kyberútoků,“ řekl Chen pro CNBC.

Youbit a další jihokorejské burzy nejsou jedinými případy z poslední doby, zapomínat nesmíme například na pool NiceHash ani na dřívější kauzu WannaCry. Jakmile se pak posuneme dál mimo oblast digitálních měn, zmínit je možné hack společnosti Uber či Equifax.

Vydírání firem: Případ WannaCry a bitcoin v hlavní roli

Z mého pohledu tak největší potenciální nebezpečí, pominu-li stále otevřenou možnost jakékoliv regulace kryptoměn ze strany světových vlád, spočívá právě v hrozbě útoků hackerů. Na druhou stranu, kde je akce, je i reakce. Počítám, že s případnou vyšší frekvencí kyberútoků budou světové krypto burzy pracovat na čím dál tím propracovanějších řešeních, aby se vyhnuly situacím, ve které skončil Youbit či NiceHash.

Kybernetická bezpečnost v roce 2018. Jak moc nás (ne)ochrání?

Neklesejme na mysli

Ale neklesejme na mysli. Byť nám tento týden bitcoin spadl, zůstávám optimistou. Proč? Z posledních měsíců je vidět, že zájem a především povědomí o bitcoinu roste, a to jak u jednotlivců, tak i institucí. Byť je evidentní, že tento proces přilákal mnoho nezkušených investorů, dalo by se říci tzv. dumb money, kteří nakupují bez elementárních znalostí, aktuální výplach (a další případné) je už naučí, jak ke specifickému krypto světu přistupovat.

A co ty instituce? Jejich zájem dokazuje nedávné zavedení futures bitcoinu na amerických burzách CBOE a CME. Další v pořadí je pak Nasdaq či japonská Tokyo Financial Exchange. A tím to nekončí. Ve hře jsou i fondy ETF, rovněž oblíbené u institucionálních investorů, o jejichž povolení nedávno u americké Komise pro cenné papíry zažádala samotná NYSE. V neposlední řadě je možné zmínit i americkou investiční banku Goldman Sachs, která evidentně plánuje, a to na základě popudu ze strany vlastních klientů, založení oddělení tradingu, které se zaměří právě na bitcoin.

Co si odnést z prvního dne obchodování futures bitcoinu

Ostatně, pozitivní vliv na vývoj bitcoinu pozorujeme právě na futures na něj navázaných, u kterých můžeme hovořit o možné přítomnosti institucionálních investorů. Jejich dnešní vývoj (na burze CBOE tak i CME), jak se zdá, pomohl stabilizovat spotovou cenu bitcoinu, která tak postupem dne umazala část předchozích ztrát.

 

Nakonec se však ukázalo, že výplach nezachránily ani futures kontrakty, jejichž obchodování bylo kvůli 20% poklesu pozastaveno. Spotová cena bitcoinu poté pokračovala v propadu, ze kterého se vyklubal největší pád letošního roku. Poté, co se BTC dostal až pod hranici 11 tis. USD, se vývoj zvrátil a začalo pozvolné umazávání ztrát. To pokračuje i dnes, v sobotu 23.12., kdy se bitcoin dostal zpět na úroveň 14 tis. USD.

 

*Ve hře je samozřejmě i vánoční vybírání zisků. Některým méně trpělivým obchodníkům pak mohly rupnout nervy i kvůli vysokým poplatkům a dlouhotrvajícím transakcím.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter