Bitcoin pohledem centrálních bank

Bitcoin má za sebou hodně akční období, během kterého mu nedělaly problémy výkyvy klidně o tisíc dolarů během jednoho dne, a to jak směrem nahoru, tak i dolů. Momentálně se situace sice lehce uklidnila, ale i tak je kolem nejznámější digitální měny neustále živo. Osm let po vytvoření bitcoinu se na něj totiž začaly soustředit i samy centrální banky. 

Ochránci cenové a finanční stability mají dva druhy problémů, které musí z pozice centrální banky řešit. První otázkou je, co dělat s dynamickým růstem kryptoměn, které navíc získávají větší pozornost z řad investorů i běžné populace. Druhou pak, jestli je moudré, vydat vlastní regulovanou verzi.

Spojené státy

Klíčovou pochybností americké centrální banky je zabezpečení. Fed a jeho analýza bitcoinu je ale teprve v počáteční fázi. Budoucí guvernér Jerome Powell letos řekl, že technické komplikace, řízení a zvládnutí rizika budou pro kryptoměny klíčové. Největším problémem, pokud bychom hovořili o zavedení vlastní kryptoměny centrální bankou, by bylo zabezpečení. Alternativy v podobě současných kryptoměn v privátním sektoru by ale mohly být řešením.

Powell dále uvedl, že by v budoucnu mohly mít kryptoměny vliv na měnovou politiku. V Senátu nedávno řekl, že dnes ještě nejsou digitální měny tak velké, aby cokoliv ovlivnily.

Eurozóna

Evropská centrální banka (ECB) opakovaně varovala před investováním do digitálních měn. Viceprezident Vitor Constancio v září prohlásil, že bitcoin není měna, ale tulipán. Narážel tak na tulipánovou bublinu, která praskla v 17. století. Jeho kolega Benoit Coeure zase zdůraznil riziko vyhýbání se daním a souvislost se zločinem. Sám guvernér Draghi pak v listopadu řekl, že kryptoměny nemají na měnovou politiku centrální banky aktuálně vůbec žádný vliv.

Čína

Jasno o bitcoinu má centrální banka v Číně. Tamní regulátor je dle svých slov připraven tuto technologii klidně i využít. Letos si již došlápl na soukromé směnárny, kterým zakázal obchodování. Zatím však neexistuje žádné datum ani bližší informace ohledně zavedení nějaké oficiální digitální měny ani ohledně opětovného povolení obchodování bitcoinu.

Centrální banka ale přesto přiznala, že přechod do digitální podoby má potenciál zefektivnit platby a zpřesnit kontrolu nad měnami.

Rusko

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová se nechala slyšet, že „centrální banka nebude legalizovat schéma pyramidy“. Dodala pak, že centrální bankéři jsou proti všem formám privátních měn, ať se jedná o fyzické nebo digitální.

Nový Zéland

Jedním z nejaktuálnějších prohlášení centrálních bankéřů o bitcoinu je to od Granta Spencera, který je guvernérem novozélandské Reserve Bank of New Zealand. „Vývoj ceny bitcoinu vypadá opravdu pozoruhodně – jako bublina. V minulých stoletích jsme byli svědky hned několika bublin. Tohle vypadá jako klasický případ. S bublinou ale nikdy nevíte, jak moc se ještě nafoukne a kdy splaskne,“ uvedl Spencer pro televizi TVNZ. Podle něj je tak kryptoměna příliš nestabilní na to, aby byla v budoucnu užitečná.

Spencer však není žádným zarytým odpůrcem. Pro novozélandskou televizi řekl, že digitální měny mají budoucnost. Ne ale v takové formě, v jaké se v současnosti vyskytuje bitcoin. Kryptoměna se stabilnější hodnotou by ale mohla být v budoucnu užitečná, dodal centrální bankéř.

Německo

Německo je zemí, kde lidé využívají především hotovost. Němci se tak mají ohledně bitcoinu obzvlášť na pozoru. Podle Ludwiga Thieleho z Bundesbank je bitcoin spíše spekulační nástroj než forma měny. Efekt kryptoměn by ale v budoucnu nemusel být zanedbatelný. „Přesunutí vkladů na systém blockchain by mohlo rozvrátit soukromé banky, stejně tak by to mohlo mít výrazný vliv i na monetární politiku,“ uvedl Thiele. Bundesbanka se aktuálně věnuje studii aplikace technologie blockchainu na platební systém.

„Mňoukající“ kryptoměna. Virtuální kočky zahlcují síť

Turecko, Brazílie

V podobném duchu se vedou ohlasy z Turecka a Brazílie. Brazilská centrální banka uvedla, že ačkoliv aktuálně kryptoměny neovlivňují jejich monetární politiku, tak podporují finanční inovace, které by učinily finanční systém bezpečnější a efektivnější. Guvernér turecké centrální banky se zase vyjádřil tak, že by kryptoměny mohly mít v případě Turecka stabilizační efekt na finanční stabilitu.

Británie zasahuje proti bitcoinu. Chce regulaci pro celou EU

Velká Británie

Opačný vývoj nabrala situace ve Velké Británii, kde britská vláda plánuje zrušit anonymitu kryptoměn. Nová regulace má již brzy začít platit v celé EU. Důvodem je snaha zabránit využívání digitálních měn pro praní špinavých peněz a financování terorismu.

Dánsko

V rámci dánské centrální banky se k tématu bitcoin vyjádřil sám guvernér Lars Rohde. Podle něj si investoři musí předtím, než se vrhnou na nákupy BTC a ostatních, uvědomit, že jde o silně rizikovou investici. A pokud nevyjde, rozhodně by si spekulanti neměli jakkoliv stěžovat úřadům.

„Od bitcoinu byste se měli držet dál. Je to smrtící záležitosti,“ řekl Rohde v rozhovoru pro dánskou televizní a rozhlasovou společnost DR. „Nejde o zodpovědnost úřadů, je to zodpovědnost jednotlivce. Pokud investice nepůjde vaším směrem, nechoďte si za námi stěžovat,“ dodal.

Česká národní banka 

Pro ČNB se nejedná o peněžní prostředky ve smyslu zákona o platebním styku, tedy ani o bezhotovostní peníze, ani o tzv. peníze elektronické. Je nepochybné, že bitcoin může být využíván pro obcházení snahy zakázat či omezit určité platby jako nejen v případě vámi zmíněných kapitálových kontrol, ale třeba i online sázení, uvedl v lednovém rozhovoru pro Roklen24 ředitel odboru dohledu nad peněžním oběhem a platebními systémy ČNB Michal Vodrážka. 

„Rozšíření bitcoinu podle mě obecně nebrání jeho právní úprava či její absence, ale to, zda plní nějakou potřebu uživatelů, kterou existující platidla z nějakého důvodu neplní. Zdá se mi, že spíše nikoliv,“ uvedl Vodrážka.

Na otázku, zda existuje možnost, že ČNB zavede svoji digitální měnu, Michal Vodrážka odpověděl, že to nelze vyloučit. Víceguvernér ČNB Mojmír Hampl pak v říjnu řekl, že množství transakcí na bitcoinu je ve srovnání s množstvím transakcí na české koruně celosvětově zhruba tak na 14 až 15 procentech bezhotovostních transakcí jenom v ČR, tedy v zemi, kde žije 10,5 milionu obyvatel. „To je ekonomicky celosvětově úplně zanedbatelné,“ dodal. Dle jeho slov se dá bitcoin spíše charakterizovat jako komodita, nikoliv měna.

Banka centrálních bank

Banka pro mezinárodní vypořádání je bankou centrálních bank. Její názor na kryptoměny je zřetelný. Centrální banky nemohou kryptoměny ignorovat a musí zvážit, jestli stojí za to, vydat vlastní regulovanou verzi, uvedl server Bloomberg. Současný vzestup kryptoměn trefně vystihuje komentář této instituce.

Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

„Bitcoin se postupně stal z obskurní kuriozity slovem, který používá každá domácnost,“ zmínila banka už v září letošního roku. Od té doby obecné povědomí o nejobchodovanější kryptoměně posílilo.

Nastupující hlava Banky pro mezinárodní vypořádání Agustin Carstens uvedla, že „ cokoliv, co roste tak rychle jako bitcoin, a to bez skutečného porozumění většiny lidí, co vlastně za tím stojí, by mělo alespoň vztyčit varovný prst“.

Newsletter