Bitcoin pokořil další rekord. Dočkáme se historicky prvního ETF?

AKTUALIZOVÁNO – Cena bitcoinu po více jak 5,5% růstu dosáhla historického maxima na 1185 USD. Během dnešního rána už si kryptoměna připisuje více jak 2 %, což ji posunulo až nad 1202 USD. Co stojí za tímto boomem?

Hlavním motorem jsou očekávání ohledně blížícího se (ne)možného termínu schválení historicky prvního veřejného burzovně obchodovaného fondu (ETF) navázaného na vývoj bitcoinu a zaknihovaného na jedné z hlavních světových burz, a to té newyorské.

Cena se aktuálně pohybuje kolem 1202 USD, přičemž dosavadní intradenní high dle burzy CoinDesk činilo dokonce 1206,6 USD

Je bitcoin hrozba, či „pouze“ alternativa? Zeptali jsme se v ČNB

Americká Komise pro cenné papíry má pro výše zmiňované posvěcení stanovený deadline 11. března, ovšem ten byl již v minulosti několikrát oddálen. Pokud by se tak však nestalo a fond by byl nakonec opravdu schválen, znamenalo by to velký krok vpřed. I přes veškeré argumenty o vysoké volatilitě a rizikovosti bitcoinu, existence ETF by mohla přilákat některé nové, především institucionální, investory. Tím pádem by byla cesta pro další růst otevřenější než kdykoliv předtím.

Risk je zisk. Zainvestuje největší státní fond do bitcoinu?

Pravdou je, že všeobecná očekávání nejsou zrovna moc pozitivní. Dle serveru Barron‘s dosahuje odhadovaná pravděpodobnost toho, že by Komise fond tentokrát konečně schválila pouhých 36,37 %. Pokud by ale na schválení nakonec došlo, vznikl by vůbec historicky první veřejně obchodovaný fond, který od amerického regulátora dostal posvěcení umožňující mu zaknihování na jedné z největších a nejznámějších burz na celém světě (NYSE).

Samotná žádost o schválení ETF byla podána již před zhruba čtyřmi roky, a to bratry Winklevossovými, kteří jsou známí především v souvislosti s kauzou Facebook a mimosoudním vyrovnáním ze strany Marka Zuckerberga.

Je však potřeba zároveň říci, že fond obou bratrů není zcela jediný čekající na posvěcení od regulátora. Ve Spojených státech existuje ještě například SolidX Bitcoin Trust, který rovněž vyčkává na pokyn od Komise pro cenné papíry.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Ranní vystřízlivění?

Je devět hodin a situace se obrací. Bitcoin má za sebou výrazný propad, který jeho cenu z nového maxima dostal o 47 dolarů níže až na 1159 dolarů za BTC. Dá se předpokládat, že dosažení nového rekordu „vyprovokovalo“ některé investory (především spekulanty) k vybírání zisků.

Pozitivem na zmiňovaném propadu budiž alespoň fakt, že hranice 1125 USD zafungovala jako slušný support, od kterého se cena kryptoměny opět odrazila.

Bitcoin letí vzhůru. Jak to vidí experti na kryptoměny?

Newsletter