Bitcoin posiluje. Díky jüanu je nejvýš za tři měsíce

Bitcoin posiluje a dostal se na téměř tříměsíční maximum, a to v reakci na prudký zájem ze strany čínského jüanu. Čínská měna prohloubila šestileté minimum, což podpořilo poptávku čínských investorů po alternativních aktivech. Kryptoměna od pátku zpevnila o čtyři procenta na 655,50 USD a byla tak nejvýše od letošního 29. července, vyplývá z dat Bloomberg.

Objem obchodů se v neděli vyšplhal na téměř sedmiměsíční maximum 5,5 milionu bitcoinů, vyplývá z údajů Bitcionity.org.

Zisky bitcoinu přicházejí současně s novým návalem slabosti čínské měny, což představuje asi 90 procent všech obchodů. Digitální aktiva umožňují Číňanům, kteří čelí kontrole svého kapitálu v zahraničí, v cizině investovat. Cena bitcoinu se nyní zotavuje z úrovní z počátku srpna. Propad tehdy způsobil hackerský útok na bitcoinovou burzu Bitfinex.

S tím jak se jüan dostal na cestu depreciace budou investoři zvažovat investování v takových aktivech, která zachovají hodnotu a ochrání je před rizikem,“ řekl Zhu Jiawei, provozní ředitel jedné z největších bitcoinových čínských burz Huobi.

Pokles jüanu tento týden zrychlil poté, co zpevnil americký dolar v reakci na očekávání růstu úrokových sazeb koncem roku.

Bitcoin vznikl v roce 2009. Kryptoměna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se speciálním softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů.

Newsletter