Bitcoin propadl o 25 procent. Důvod?

Cena bitcoinu propadla téměř o 25 procent poté, co v minulém týdnu atakovala dvou a půl letá maxima. Kryptoměna se v poledne londýnského času obchodovala za 590,53 dolaru, což je pokles přibližně o 23,8 procenta ze 774,94 dolaru ze 17. června.

Výpadek klíčové burzy

Počáteční vzestup v ceně kryptoměny přišel minulý týden s tím, jak se obchodníci připravovali na proces známý jako „půlení“. S očekáváním nižší nabídky, ceny vyskakovaly k maximům. Tato tendence však byla utlumena, když byla začátkem tohoto týdne uzavřena na několik hodin hongkongská bitcoinová burza Bitfinex kvůli „síťovým záležitostem“ v datovém centru společnosti, jak sama burza poznamenala na Twitteru. Problémy byly vyřešeny ve stejný den. Jak poznamenávají bitcoinoví zasvěcenci, vzhledem k vysokým pákám mohou i malé problémy na trhu způsobit velké pohyby.

Vliv Brexitu

Bitcoin byl v posledních týdnech také vyhledáván jako bezpečné útočiště díky nejistotě ohledně toho, jak budou Britové hlasovat o své budoucnosti v rámci osmadvacítky. S tím, jak se referendum přiblížilo, získal mírně navrch tábor zastánců setrvání v unii – to pomohlo finančním trhům a také libře, nikoliv bitcoinu.

Vliv juanu

Hrozba Brexitu měla nepřímý vliv na čínský juan, který narazil minulý týden na pětiletá minima, což je podle odborníků jeden z hlavních důvodů – Čína rovná se velké množství obchodování s bitcoinem.

„Brexit mohl být významným faktorem, ale protože má Čína a její okolí lví podíl na obchodní činnosti s bitcoinem, je nepravděpodobné, že by byl Brexit primární příčinou. I když se podíváte na cenu Bitcoinu napříč čínskými burzami, jsou 10 – 20 dolarů níž než globální burzy – což může odrážet 5-leté minimum juanu a jeho očekávanou volatilitu jako důsledek Brexitu,“ poznamenává pro CNBC Aurélien Menant, CEO a spoluzakladatel Gatecoin. Menant dodal, že očekává, že se volatilita „usadí v několika příštích týdnech.“

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter