Bitcoin se zotavuje z propadu. Co jej vyvolalo?

Kybernetická měna bitcoin v samém úvodu týdne prožila svůj flash crash – nejprudší jednorázový propad od poloviny srpna, kdy ztratila přes 60 amerických dolarů. Co se stalo?

Propad tržní ceny o zhruba 15 procent zajistila prodejní objednávka na 26 tisíc kusů digitální měny, která na trhu účinkovala od pozdní neděle do pondělního asijského obchodování. Bitcoin srazila od úrovně 340 dolarů k hladině 290 dolarů, od které se měna zvolna odpoutala zpět k úrovní před podáním příkazu, vyplývá z dat CoinDesk Bitcoin Price Indexu.

Je to nejprudší propad od poloviny srpna, kdy bitcoin ztratil jednorázově 60 dolarů. Objem prodeje, poslaný na trh, představuje zhruba trojnásobek denního objemu na klíčových bitcoinových burzách. Ten se pohybuje mezi osmi až deseti tisíci kusů, uvádí pro MarketWatch Michael Moro, ředitel SecondMarket, která provozuje divizi, poskytující služby v souvislosti bitcoinu institucionálním klientům.  Pokyn by zadán na trhu Bitstamp.

Flash crash kvůli pozicím na dluh

Podle Michaela Moro za propadem kybernetické měny stojí napůjčované pozice skrze velké množství malých obchodních platforem pro bitcoin. S tím, jak cena pod tlakem silného pokynu začala klesat, investoři museli pokrývat své pozice.  Na podpoře firmy směrem k bitcoinu to ale dle něj nic nemění. „S takovouto třídou aktiv je volatilita logicky spojena a je očekávatelná,“ uvedl Moro pro MarketWatch.

Pro představu o volatilitě, o které Moro hovoří, stačí uvést pár čísel za poslední rok. V posledních dvou obchodních dnech minulého týdne bitcoin (XBT) odepsal 2,4 % a 5,7 %, v sobotu a v neděli ztratil dalších 7,8 % a 7,2 %. Dnes se z masívního prodejního příkazu zotavuje a získává 10,5 % k úrovni 330 dolarů. Od počátku roku je kybernetická měna níže o 59 %, za poslední rok se pohybovala v rozmezí 136 až 1238 dolarů.

Newsletter