Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Bitcoin v roce 2015 – drsný start, ještě horší konec?

Objem bitcoinových transakcí se může letos snížit o více než polovinu, předpovídá společnost Junpiter Research. Důvodem, který brání této kryptoměně stát se „mainstream“ záležitostí, je nedostatečná regulace a spojení s ilegální činností. V nedávném průzkumu britská výzkumná firma odhadla, že hodnota obchodů s bitcoinem poklesne v roce 2015 na 30 miliard dolarů z loňských více než 71 miliard.

Po poměrně drsném začátku roku tak možná kontroverzní digitální měnu nečeká o nic lepší zbytek roku. Ceny zažily volný pád. Podle CoinDesk, sledovaného indexu cen, se bitcoin v lednu obchodoval pod 250 dolary oproti stejnému období loňského roku, kdy se obchodoval za 1000 dolarů. „Pokles je důsledkem kombinace vlivu kolapsů směnných kurzů, nelegálních praktik bitcoinu, regulačních obav kolem kryptoměny a její role ve financování „černých nákupů“ na webu,“ poznamenal Juniper Research.

Potřeba regulované burzy

Odborníci se shodují, že zavedení regulované burzy by mohlo vést ke stabilizaci cen a většímu přijetí na maloobchodním trhu. „Předpokládáme, že se volatilita bude stabilizovat se zkvalitněním burz a nárůstem počtu online uživatelů,“ řekl Adam Tepper, generální ředitel Australian bitcoin Exchange Independent Reserve. Nedostatek regulace je překážkou toho, aby byl přijat mainstreamem, dodal. Zavedení první licencované burzy v USA v minulém týdnu – Coinbase Bitcoin exchange – je pozitivním krokem pro měnu a Tepper očekává, že tak brzy učiní i další burzy.

V USA vznikla první regulovaná bitcoinová burza

„Kolaps japonské firmy Mt. Gox v roce 2014 zdůraznil potřebu lepších technologií a bezpečnostních kontrol pro bitcoinové burzy, stejně jako velká krize zdůraznila obdobnou potřebu pro trhy s tradičními cennými papíry,“ dodal Tepper. Japonská firma Mt. Gox byla v loňském roce vedoucí bitcoinovou burzou, než zbankrotovala po zmizení 850 tisíc bitcoinů. Jedním z důsledku neregulovaného trhu jsou právě krádeže bitcoinu, poznamenal Juniper Research s odkazem na nedávnou krádež téměř 19 tisíc bitcoinů z UK Exchange Bitstamp, druhé největší dolar-bitcoinové burzy.

PR problém

Vnímání bitcoinu je úzce spojeno s nelegálními online nákupy a díky tomu tak zůstává tato měna stále vzdálena širšímu použití. V roce 2013 na sebe měna upozornila na známých stránkách černého trhu Silk Road. Mimo jiné se také ukázalo, že bitcoin může být používán Islámským státem. 

Tepper poznamenává, že bitcoin není náchylnější k nevhodným aktivitám o nic více, než ostatní měny. Očekává, že měna v letošním roce udělá významný pokrok směrem k běžnému používání, i s podporou rostoucího počtu hráčů na Wall Street.

Newsletter