Bitcoin v roce 2015

Během posledních dvou let zažil bitcoin poměrně divokou jízdu. Jeho cena rostla i padala s tím, jak se množily spekulace, investice ale i vládní regulace. Podle prvních odhadů bude trh v příštím roce vystaven naprosto stejným tažným silám, jako tomu bylo doposud. Celkově by se však využití digitálních měn a jejich technologií mělo ještě více rozšířit do celé společnosti.

 „Ačkoliv byly výkyvy bitcoinu v roce 2014 mnohem menší než na konci roku 2013, volatilita by se měla udržet i do příštích let,“ řekl Zennon Kapron, generální ředitel firmy KapronAsia, která se zabývá průzkumem trhu. „Bitcoin je vnímám buďto jako instrument s obrovským úspěchem nebo jako něco, co využívají pouze opravdoví nadšenci. I tak do něj již bylo zainvestováno obrovské množství kapitálu, které pomohlo vytvořit úplně nový obchodní model,“ dodal Kapron pro server CNBC. Dle jeho názoru je potřeba, aby ještě více vzrostlo jeho využívání a tak byla zajištěna dostatečně velká poptávka i volatilita.

Podobně se na věc dívá i Bobby Lee, zakladatel bitcoinové platformy BTC China. „Volatilita je obsažena přímo v samotném bitcoinu. Proč? Důvod je jasný. Momentálně není bitcoin běžným oběživem. Jakmile však vzroste jeho využívání, posílí to i jeho funkci prostředku směny.“ Díky tomu tak bude zajištěna potřebná volatilita do dalších let.

Bitcoin se zotavuje z propadu. Co jej vyvolalo?

Více jak osmitisícové procentní zhodnocení během roku 2013, které skončilo vrcholem na úrovni 1 147 dolarů za bitcoin, pomohlo rozšířit ponětí o jeho existenci do celého světa. Jeho následný pád na začátku roku 2014, způsobený nejen strachem z bubliny na trhu ale i z posilujících vládních regulací, zase přispěl ke sražení extrémního ocenění na téměř polovinu původní hodnoty a to během několika málo měsíců. Dnes se na BTC-e burze obchoduje bitcoin za přibližně 337 dolarů.

Tažné síly roku 2015

Vývoj v roce 2015 je spojován se třemi základními aspekty, které mají potenciál vyhnat cenu bitcoinu ještě výš. Prvním z nich je zlepšení modelu jeho využití, dále pak další rozšíření tzv. „blockchain“ technologie a v neposlední řadě i jeho expanze jakožto prostředku směny.

Budoucností je technologie bitcoinu

„Bitcoin je technologií, která stále hledá své uplatnění“, vysvětluje Kapron. „Tak jako se povedlo společnosti Aplle ukázat lidem pomocí iPhonu, že stále existuje něco, co potřebují a co předtím neměli, musí se to podařit i bitcoinu. Je potřeba plně rozvinout prozatím skrytý potenciál a vytvořit tak co nejlepší model jeho využití,“ dodává.

Stejně tak pokud se rozšíří samotný koncept blockchain technologie, bude možné prokázat, jak velkým přínosem je vznik a užití kryptoměny. Tato technologie představuje decentralizovanou databázi, která obsahuje veřejně dostupné záznamy o bitcoinových transakcích. Každý uživatel má tak možnost zjistit, jaká částka náleží té které adrese. De facto se jedná o soustavu jednotlivých „bloků“, které jsou navzájem informačně propojeny, postupně se řetězí a vytváří tak rozsáhlou síť.

„Čím dál tím více společností začíná využívat tuto technologii,“ řekl Roger Ver, investor, který si vysloužil přezdívku „bitcoinový Ježíš“. On sám je zakladatelem skupiny Ethereum, která nabízí firmám platformu a programovací jazyk, jenž využívá právě blockchain technologii, pomocí které se dá v rámci jedné společnosti vytvořit ucelená síť smluv a kontraktů. Rostoucí oblibu této technologie potvrzuje i to, že společnosti jako je IBM či Google už mají svá vlastní blockchain oddělení.

Americký provozovatel satelitních televizí Dish Network se stane zatím největší firmou, přijímající bitcoin

Využití bitcoinu jako regulérního prostředku směny je taktéž hudbou budoucnosti. „Myšlenka, že pošlete peníze kamkoliv na světě bez větších prodlev a poplatků, je neskutečně lákavá. V budoucnu to bude pro hodně společností priorita číslo jedna,“ je přesvědčen Kapron.

Samotné osvojení si bitcoinu jako běžného platebního prostředku bude záležet na oblastech využití. „K běžným platbám v knihkupectví či pekárně zřejmě neposlouží, jelikož v těchto případech je stále vhodnější využít platební kartu či mobilní platbu,“ tvrdí Kapron.

V tomto směru je mnohem optimističtější Roger Ver. „S tím, jak bude bitcoin čím dám tím více používanější, poroste i množství míst, kde s ním bude možné zaplatit.“ Poukazuje přitom na největší objem bitcoinových transakcí, který byl zaznamenán serverem blockchain.info letos v listopadu.

Regulace

Regulace je stále považována za hlavní brzdu budoucího vývoje. „V roce 2015 bude nepochybně vytvořeno mnoho dalších omezení, která nám znepříjemní život. Spousta zemí k bitcoinu a ostatním digitálním měnám buďto stále nezaujalo oficiální postoj nebo ještě nestihly vytvořit pravidla jejich fungování,“ řekl pro CNBC Kapron.

Evropský regulátor bankám: Žádné účty v bitcoinech

Tento problém pak dále komentuje i Bobby Lee. „Vlády po celém světě se o bitcoin zajímají, protože si samy uvědomují jeho důležitost. Pravidla a regulace se budou nadále vyvíjet tak, aby se digitální aktiva stala rovnocenným partnerem všech ostatních platebních či investičních instrumentů.“

Vzhledem k povaze a rozsahu bitcoinové sítě je jasné, že žádná regulace nezastaví její progres. My tak pouze musíme čekat na to, až budou všechna pravidla jasně nastavena. Jedině tehdy bude možné odstartovat hromadné využívání digitálních měn na plné obrátky.

Newsletter