Bitcoinová komunita vs. nejvyšší egyptský duchovní

Prvního dne tohoto roku přivítal egyptský nejvyšší duchovní (velký mufti) Shawki Allam rok 2018 s přísně formulovanou fatwou. Ta říká, že obchodování s bitcoinem vede uživatele k „podvodu, zradě a ignoranci“. Mnozí s ním ale nesouhlasí, a odvolávají se dokonce na samotného proroka Mohammeda.

Allam uvedl, že teroristé a kriminální skupiny mohou zneužívat kryptoměnu k nezákonným aktivitám, jako je obchod s drogami a zbraněmi. Tato slova by mohla být podložena například studií australských výzkumníků z minulého měsíce, která tvrdí, že téměř polovina obchodů s bitcoinem (sledovaných za posledních deset let) byla využita k nelegálním aktivitám. Egyptský velký mufti je nejvyšším úředníkem islámského práva v Egyptě a vydává právní názory, fatwy a interpretaci islámské jurisprudence. 

„Bitcoin je jako všechny ostatní měny. Zajímalo by mě, z jakého důvodu je najednou protizákonný,“ dal v rozhovoru pro server Quartz najevo nesouhlas Atef Al Khateeb, káhirský obchodník s bitcoiny, který na sociální síti Facebook založil skupinu za účelem společné diskuze o kryptoměnách, která má navíc pomoci novým obchodníkům s tím, jak správně investovat své peníze. „Všechno je koneckonců o obchodu, nějaké peníze získáte, nějaké ztratíte. Dokonce i prorok Mohammed byl obchodníkem,“ dodal Khateeb.

V posledních letech přinesli egyptští duchovní učenci několik kontroverzních fatew, jako například zákaz modlení se žen a mužů bok po boku nebo zákaz nekrofilie. V rušných stanicích metra Káhiry byly dokonce vybudovány fatwa stánky mající za úkol poskytovat duchovní rady veřejnosti, která je ale z té poslední poněkud rozčarovaná, nejvíce tedy obchodníci s bitcoinem.

Neexistují žádné důvěryhodné údaje o množství uživatelů bitcoinu v Egyptě, neboť první BTC směnárna byla spuštěna teprve v srpnu 2017. Nejde ale jen o Egypt, bitcoin se začal rozmáhat i v dalších afrických zemích, jako je Nigérie nebo Zimbabwe, a to díky obcházení kapitálových kontrol a slabým devizovým trhům. Stejně jako jinde, i zde se obchodování s bitcoinem zatím nereguluje, jelikož se ekonomika začíná teprve pomalu roztáčet poté, co byla v listopadu 2016 zavedena úsporná opatření.

Al Khateeb říká, že zaznamenal prudký nárůst dotazů od obchodníků, kteří nebyli obeznámeni se současnou kryptoměnovou situací. „Mufti vlastně vůbec nevysvětlil, proč je bitcoin pro společnost tak špatný. Myslím si, že nyní bude v Egyptě mnohem víc obchodníků s bitcoinem než kdy dřív,“ dodal.

Newsletter