Bitcoinová revoluce. Kryptoměna už nebude anonymní

Oblast kryptoměn pravděpodobně čeká revoluční zvrat. Doposud bylo užívání bitcoinů spojeno s naprostou anonymitou. Nikdo nemohl vystopovat nejen původ konkrétního bitcoinu, ale ani jeho majitele. Tento fakt se má však patrně změnit.

Londýnský startup Elliptic zabývající se především skladováním a ochranou bitcoinů prý vytvořil program, pomocí kterého bude možné zjistit původ této alternativní měny. Pokud tomu tak skutečně je, bude tato služba revoluční především pro bankovní sektor. Banky mají totiž zákonnou povinnost zjistit, odkud pochází veškeré peníze, se kterými pracují, a zda nemají svůj původ v jakékoli kriminální činnosti. Z toho důvodu jsou pro ně veškeré kryptoměny prozatím naprosté tabu.

Samotný bitcoin není nevystopovatelný. Každá transakce je totiž zaznamenána v rámci tzv. blockchainu, což je decentralizovaná databáze veřejně dostupných záznamů o jednotlivých operacích s danou měnou. Co však bylo doposud nemožné, je zjistit původ a majitele konkrétní digitální peněženky, přes kterou se všechny transakce provádějí.

Banky tak v podstatě nemají jistotu, že nepracují s kryptoměnou, jež má svůj původ v obchodování s drogami či není určena k financování teroristické činnosti. S příchodem nové služby má tato nejistota zmizet. Dle oficiálního vyjádření společnosti Elliptic dokáže její program majitele najít, a to v naprosto reálném čase.

Nový software dokáže totiž za relativně krátkou dobu projít nejen web ale i dark web, kde sesbírá veškeré digitální reference a další stopy o dané peněžence až do doby, než vytvoří přibližný obraz jejího majitele.

Tim Robinson, jeden ze zakladatelů společnosti Elliptic, řekl pro server Business Insider, že nový software bude klíčový pro celosvětovou institucionalizaci bitcoinu. „Pokud budou banky schopny splnit nastavená pravidla v rámci regulace proti praní špinavých peněz, zcela určitě začnou přemýšlet o rozšíření svých služeb i o oblast kryptoměn,“ je přesvědčen Robinson.

Během příštích měsíců plánuje Elliptic vypustit rozhraní pro programování aplikací, které bankám a ostatním zájemcům umožní program efektivně zařadit do vlastního informačního systému. Dle dostupných informací se o toto rozhraní přihlásilo pět bank, které však zůstaly nejmenovány.

Regulovat bitcoin? Ale čím vlastně je?

Martin Šíp: Bitcoin? Měna puberťák a hlavně technologie

Newsletter