Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Bitva Saúdů s Rusy o ropu se stěhuje do střední Evropy

Saúdská Arábie začala dodávat svou ropu do Polska. Potvrdil to šéf ruské ropné firmy Rosněft Igor Sečin. Právě on teď bude hrát o to, zda si Rusko tradiční trh pro dodávky své komodity před celosvětově expandující a otevřeně cíl růstu tržního podílu hlásající Saúdskou Arábii uchrání. Bitva na trhu s ropou se tak přímo stěhuje do střední Evropy.

„Fungujeme v podmínkách velmi ostré konkurence. Saúdská Arábie poprvé poslala svou ropu do Polska, s dodávkou do přístavu Gdaňsk,“ potvrdil Sečin pro Reuters. A postěžoval si na expanzi skrze nízkou cenu. „Jde o aktivní dumping. Je to faktor, měnící světové ceny ropy. Bezpochyby, bitva o trhy je jedním ze zásadních faktorů, které cenu ropy dnes utvářejí,“ uvedl Sečin směrem k tlaku na pokles cen černého zlata. A právě Saúdská Arábie patří mezi země s nejnižšími produkčními náklady a tedy země, které unesou nejnižší globální cenu komodity.

Konflikt USA a Ruska o Sýrii žene ceny ropy do výšin

Saúdská Arábie upevňuje svůj tržní podíl politikou nízkých cen ropy už od loňska, zejména v bitvě s americkými těžaři. Do úzkých ale tato politika dostává Rusko a jeho dodávky na tradiční trhy. „Musíme udělat vše proto, abychom náš tržní podíl a dodávky uchránili,“ řekl směrem k Polsku Sečin. Nevyslovil žádná čísla, pokud jde o rozsah Saúdských dodávek do Polska.

Podle obchodníků s ropou svou jednoznačnou závislost u ropy na Rusku snižují i další země střední Evropy. Například Maďarsko navyšuje dovozy komodity z Kurdistánu a nahrazuje jimi právě dodávky ruské.

Ceny ropy na světových trzích od poloviny loňského roku klesly o řádově polovinu. Jasně vyslovenou politikou Saúdské Arábie je uspokojit pokud možno veškerou dostupnou poptávku a trhu vytlačovat konkurenty, kteří tak nízkou cenu komodity neunesou. Podle průzkumu, provedeného CNBC ještě na konci roku 2014, se ruská těžba nákladově pohybuje od 40 do 60 dolarů za barel, zatímco Saúdové jsou schopni ropu těžit za méně než 10 dolarů za barel.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Saúdská Arábie se v bitvě o trh s ropou nejprve uvolila, že svou produkci nebude navyšovat – pokud tak nebudou činit ostatní a nebudou poškozovat její tržní podíl – následně ale zlevnila dodávky nejprve asijským a posléze jako „frontální útok“ severoamerickým zákazníkům, čímž přímo srazila cenu americké lehké ropy WTI. Těžební kvóty ale překračuje ona i celý OPEC.

Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě zpomaluje z pětiletého maxima, ale klíčové státy ropného kartelu OPEC nadále těží téměř rekordní množství suroviny, uvedla dnes v čerstvé měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA). 

IEA: Ropy bude na trhu moc i příští rok

Newsletter