Bitva u Waterloo vyvolala roztržku v eurozóně

 Belgie pod tlakem Francie upustila od ražení nové mince v hodnotě dvou eur, která měla připomínat rozdrcení Napoleonovy armády u Waterloo při příležitosti 200. výročí této bitvy letos 18. června. Podle Paříže by to vyvolalo negativní reakce Francouzů a dalších Evropanů v době, kdy se vlády zemí eurozóny snaží posílit svou jednotu a spolupráci. Uvedla to dnes francouzská média. 

Zastavení projektu způsobí Belgii ztrátu 1,5 milionu eur, protože z plánovaných 270.000 nových mincí se slavným lvem nad místem historické francouzské porážky jich již zhotovila 180.000. Belgické ministerstvo financí se bude snažit vyrovnat ztrátu vydáním čistě pamětní mince, která se bude prodávat za 2,5 eura a kterou nebudou muset schvalovat členové eurozóny. 

„V eurozóně se předešlo nové bitvě u Waterloo,“ napsal deník Le Monde. Belgická vláda se sice podle agentury AFP rozhodla nevyhrocovat situaci, ale její ministr financí, vlámský nacionalista Johan Van Overtveldt to nese těžce. Představitelka belgických odborů státní správy Manuela Wintermansová zdůraznila, že jí to připadá nepochopitelné. 

„Francie vyhrála bitvu u Waterloo o minci,“ uvedla stanice BBC. Britští diplomaté se podle AFP tomuto sporu podle BBC potutelně posmívají, ale připomínají, že se jich to netýká, protože Británie není součástí eurozóny. 

Francouzského císaře, který snil o sjednocení Evropy, 18. června 1815 porazila koalice evropských panovníků. Slavný vojevůdce Napoleon zemřel v květnu 1821 na ostrově Svaté Heleny, kde byl internován. 

Newsletter