Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

BlackRock: Rekordy? Neměli bychom jich vůbec dosáhnout

Americké akcie tento týden lámaly rekordy. Index S&P 500 a Dow Jones během úterý vytvořily nová intradenní a zavírací maxima. Kde se tato síla bere? Existuje vůbec nějaký fundament, kterým by se tento výkon dal vysvětlit? Podle Larryho Finka, CEO největšího správce aktiv BlackRock, rozhodně ne. Dle jeho názoru nejsou nové rekordy odůvodnitelné, tudíž by jich nemělo být vůbec dosaženo.

„Nemyslím si, že existuje dostatek důkazů, které by vysvětlily aktuální úrovně akciových trhů,“ řekl v rozhovoru pro server CNBC Fink. Za zmiňovaným růstem podle šéfa BlackRock stojí především institucionální investoři, naopak ti individuální se ve většině případů nezapojují.

A kde se bere potřebná munice? Pochopitelně u centrálních bank, jejichž expanzivní politika navyšuje ceny akcií. „Nemyslím si, že bychom měli dosahovat aktuálních rekordů. Odkupy akcií a centrální banky mohou za snižujícím se množstvím aktiv, do kterých se dá investovat.“

Dodatečná likvidita se nejvíce projevila po brexitu. „Od britského referenda jsme pozorovali téměř rekordní příliv kapitálu do burzovně obchodovaných fondů (tzv. ETF), zhruba 18 miliard dolarů. Nicméně v případě podílových fondů se odehrává přesný opak, zdroje naopak odplouvají. Naprostá většina institucionálních investorů byla před brexitem short, teď pro ně nastal čas překalibrovat portfolia.“

Podílové fondy podle Finka provádějí restrukturalizaci. Prodej akcií je v jejich případě kompenzován nákupem dluhopisů, především těch amerických. Situace by podle šéfa BlackRocka mohla dospět k tomu, že se výnosy 10letých amerických bondů dostanou až na rekordní minima kolem 0,75 %.

Co je pozoruhodné, je nárůst objemu hotovosti. Podle Finka stojí aktuálně mimo hru zhruba 55 bilionů dolarů, které (prozatím) slouží jako rezervní polštář vytvořený především v rámci nervozity ohledně brexitu.

Newsletter