Blíží se další krize?

Nad rozvojovými trhy visí nebezpečně se kymácející Damoklův meč. Úvěrová expanze, pád cen komodit, silný dolar i očekáváné zvýšení sazeb Federálního rezervního systému. To vše jsou aspekty, které mohou snadno podkopnout nohy doposud relativně dobře se vyvíjejícím rozvojovým zemím.

Především posilující americká měna je pro rozvojové trhy poměrně vážný problém. Tento fakt potvrzuje především sama historie. V minulých letech se dolarový růst několikrát podepsal na ekonomickém propadu těchto ekonomik.

Rok 1998 a (ne)opakující se historie na emerging markets

Sílící dolar společně s vyššími úrokovými sazbami a nízkými cenami komodit vyvolal během 80. let minulého století vlnu dluhových defaultů napříč Latinskou Amerikou. O deset let později zase silná americká měna donutila země, jako je Thajsko či Malajsie, zrušit zakotvení svých domácích měn na dolar, což ve výsledku vyústilo v krizi na téměř celém území jihovýchodní Asie.

Komodity ovládl pád, který překonává krach Lehman Brothers

Stejně jako v obou výše zmiňovaných případech silný dolar s vyhlídkou vyšších amerických sazeb přispívá k propadu cen komodit. Tím pak nejvíce trpí typičtí surovinoví vývozci, jako je Brazílie, Jižní Afrika či Rusko. Stejně tak i kapitál se postupně začíná přesouvat zpět do vyspělých ekonomik, což zatěžuje úvěrový systém rozvojových zemí, a tedy i jejich samotný ekonomický růst.

„Symptomů krize rozvojových zemí je mnoho, avšak příčinou je vždycky pouze a jen sílící dolar,“ vysvětlil pro agenturu Bloomberg Julian Brigden, jeden z partnerů společnosti Macro Intelligence 2 Partners. „Obzvláště se to týká asijských zemí, ty jsou silně náchylné jak na dolarové riziko, tak i zpomalení úvěrové expanze a následně i samotného produktu. Propad komodit je pak hlavně pro jejich producenty jasným signálem začátku bolestivého období,“ dodal analytik.

„Strach a panika“: Nejprudší pád trhů v Asii od finanční krize 2008

Jak moc může tedy dolar ještě růst? Federální rezervní systém odhaduje, že o inflaci očištěný dolarový kurz vzrostl vůči hlavním měnám amerických zahraničních partnerů o 17 %, a to od července 2011, kdy dosáhl svého historického minima. V předchozích dolarových cyklech se americké měně podařilo zesílit až o 53 % v době mezi lety 1978 až 1985. Od roku 1995 až do 2002 pak dolar posílil o 34 % (viz graf). Pokud se tedy historie opravdu opakuje, stojíme pravděpodobně na začátku další krize rozvojových trhů.

Zlatá éra rozvojových trhů končí

Fed a exodus z rozvojových trhů

Newsletter