Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Blíží se exit ECB? Draghi naznačil diskuzi o změně politiky

Evropská centrální banka zůstává ve střehu. Sazby ani program kvantitativního uvolňování nemění, ovšem možná změna prováděné politiky, resp. diskuze o ní, by dle slov samotného guvernéra Draghiho měla proběhnout letos na podzim. Přesné datum ale stanoveno není.

Ještě před tiskovou konferencí ECB zveřejnila informaci o tom, že depozitní sazba zůstává na -0,4 %, refinanční nule a zápůjční na 0,25 %. Bankovní rada je stále přesvědčena, že na těchto úrovních sazby setrvají po delší dobu, a to až za horizont trvání programu QE. Měsíční nákup soukromých i státních dluhových instrumentů pak setrvává na úrovni 60 miliard euro.

Guvernér Draghi poté řekl, že aktuálně prováděná měnová politika nadále podporuje finanční podmínky, které jsou potřeba k tomu, aby se evropská inflace posunula směrem k inflačnímu cíli na 2 %. Ve střednědobém výhledu by však tempo růstu cen mělo setrvat pod cílem. Politika centrální banky dle Draghiho slov podporuje ekonomickou expanzi napříč sektory a regiony, která je z pohledu ECB možná až překvapivá. Rizika dalšího růstu jsou pak vyrovnáná.

Právě vývoj evropské ekonomiky podporuje představu, že se inflace postupně dostane ke svému cíli. Je však potřeba posečkat, než se dobrá kondice Evropy přesune do inflačních tlaků. V tuto chvíli je tempo růstu cen brzděno především cenami energetického sektoru. Ve střednědobém výhledu je tak stále potřeba, aby byla inflace podporována akomodativní politikou ECB s tím, že jakmile by se proces podpory růstu cen ukázal jako nedostatečný, banka je připravena upravit program QE, co se týče jeho objemu či délky trvání.

Z krátkodobého hlediska by cenová hladina měla setrvat poblíž současných úrovní. Nejprve je podle Draghiho potřeba, aby inflace, obzvláště ta jádrová, poskytla přesvědčivé signály nástupu do růstového trendu. Ten by měl zahrnovat především růst v oblasti mezd.

Klíčovou informací z tiskové konference bylo potvrzení toho, že ECB bude diskutovat o možném utažení měnové politiky, konkrétně o osekání programu kvantitativního uvolňování. Přesné datum této debaty není, Draghi však jasně uvedl, že načasování se bude týkat podzimu. Tehdy totiž banka podle bankéřových slov bude mít dostatek potřebných informací, které v tuto chvíli ještě nemá.

Stále tedy platí, že ECB nejednala o možných změnách své politiky, a to včetně jakýchkoliv scénářů tzv. exitu. Draghi svou rétorikou potvrdil, že je spokojen se současným vývojem ekonomické expanze, která předčila původní očekávání, v tuto chvíli je však potřeba vyčkat, než se tento boom projeví v růstu cen a mezd.

Celkově tak výstup z dnešního zasedání vyzněl relativně holubičí. Zmínka o možné diskuzi exitu extrémně uvolněné měnové politiky však byla tím hlavním, na co trhy reagovaly. Euro se tak během tiskové konference vůči dolaru dostalo až nad 1,157 EURUSD. Draghi se v tomto směru vyhýbá komentářům ohledně vývoje trhů, přiznal však, že vývoj eura v rámci ECB upoutal určitou pozornost.

V souvislosti se silnější společnou evropskou měnou je možné, že tolik očekávané utahování měnové politiky nebude tak žhavé, jak možná někteří čekají. Platí totiž, že silnější euro přispívá k utažení měnových podmínek, tudíž by to akci ze strany ECB mohlo oddálit.

Na výše zmíněné reagovala i koruna, která se pod vahou sílícího eura podívala až k 26,10 EURCZK. Aktuálně už však část ztrát umazává, což odpovídá 26,04 EURCZK.

Koruna a útok na 26,00 za euro? Neusněme na vavřínech

 

Newsletter