Blíží se konec Samsungu? Rozdělí se?

Jihokorejský koncern Samsung Electronics zváží rozdělení na dvě firmy, jak to navrhuje americký hedgeový fond Elliott Management. S odkazem na Soul Economic Daily to na svých webových stránkách napsala CNBC.

Rozdělení firmy by umožnilo dědicům zakladatelské rodiny společnosti posílit kontrolu nad globálním lídrem chytrých telefonů, korunním klenotem obchodního impéria Samsung Group. Fond Elliott navrhl rozdělení v říjnu, aby zvýšil hodnotu pro akcionáře.

Představenstvo Samsungu bude o návrhu jednat v úterý. Na návrhy fondu nereagovalo. Fond chce, aby se Samsung Electronics na holding kvůli vlastnictví a provozu firmy, vyplatit speciální dividendu ve výši 28 miliard dolarů, zavázat se vyplatit nejméně 75 procent volného cash flow investorům a dohodnout se na jmenování některých nezávislých ředitelů.

Samsung v poslední době uskutečnil několik zahraničních akvizic. V říjnu oznámil převzetí firmy Viv Labs, kterou řídí spolutvůrce hlasového asistenta Siri, používaného v telefonech americké společnosti Apple. Provozní zisk firmy se ve třetím čtvrtletí kvůli problémům se stahováním chytrých telefonů Galaxy Note 7 z trhu meziročně propadl o 30 procent na nejnižší úroveň za dva roky. Odpisy spojené s Galaxy Note 7 budou srážet zisk firmy až do prvního čtvrtletí příštího roku.

Newsletter