Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,0200 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny zůstávají pod výprodejním tlakem. Z měn regionu oslabuje koruna nad 24,45 za euro.

Blíží se pád dolarové rakety?

Dolar má za sebou poměrně zajímavou jízdu. Vůči většině světových měn si připsal slušné zisky, za které vděčí především očekávání ohledně úrokové „normalizace“ Federálního rezervního systému. Zda byla tato očekávání správná, se ukáže dnes večer.

Stejně jako většina investičního publika i banka JP Morgan věří, že americká centrální banka své sazby po téměř deseti letech opravdu navýší. Na základě této myšlenky pak staví i svůj dlouhodobý výhled dolaru, který vyznívá pozitivně pro všechny dolarové „býky“, a to i přes nedávnou kontrakci.

„Zdá se, že dolar v poslední době odevzdal malou část svých předchozích zisků. Tento sentiment by se mohl nějakou dobu udržet, ovšem neměl by přesáhnout více jak 1% pokles“, řekl pro server CNBC šéf forexového oddělení banky JP Morgan, Jonathan Cavenagh. Tento výhled jde ruku v ruce s tím, jak budou někteří investoři ke konci roku vybírat zisky. Na druhou stranu ale bude možné tento lehký pokles využít k nákupu, dodal měnový expert.

Analytický tým JP Morgan očekává během příštího roku další čtyři úroková navýšení. Ty by měly přijít s tím, jak se bude nadále zlepšovat stav na americkém trhu práce, který do toho bude doprovázen růstem mezd i všeobecných cen. Takový scénář by měl tedy ve výsledku ještě více podpořit dolarovou jízdu, jež se ponese ve znamení divergence světových monetárních politik.

Síla dolaru by se měla výrazně projevit na páru s čínským jüanen. V jeho případě banka očekává 4 až 4,5% oslabení, které by s sebou mohlo stáhnout i další asijské měny.

„Pokud se podíváte na růstové rozdíly mezi Asií a zbytkem světa, je patrné jejich postupné zužování. Očekávaný vývoj by se tak měl nést především v duchu jiných fundamentů. Jmenovat je možné například odliv kapitálu z regionu, který bude odplouvat především do Spojených států a Evropy,“ přiblížil situaci Cavenagh.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Kam míří eurodolar?

Eurodolar je bezpochyby nejobchodovanějším měnovým párem na světě. Jak již bylo zmíněno, „býčí“ sentiment páru byl během letošního roku výrazný, ovšem některé banky z Wall Street o jeho další intenzitě  mírně pochybují.

Server Wall Street Journal připravil grafické schéma, které mapuje 11 amerických bank a jejich očekávání ohledně vývoje eurodolaru během roku 2016 (viz graf). Tři z nich – HSBC, UBS a JP Morgan – vidí jako cílovou hodnotu sledovaného páru úroveň 1,100 dolaru za euro. Jediná Barclays spatřuje eurodolar pod úrovní parity.

Právě na dosažení parity sázelo poměrně velké množství analytiků. Ti však museli své predikce korigovat, obzvláště poté, co Evropská centrální banka zklamala trhy svou umírněností. Pouhé snížení depozitní sazby a prodloužení programu kvantitativního uvolňování neodpovídalo očekáváním, což euru pomohlo k vyšším úrovním.

Obdobná situace by se mohla dít i v případě Fedu. Pokud by americká centrální banka neprovedla tolik spekulovanou úrokovou normalizaci, dolar by pravděpodobně spadl. Eurodolar by se tím mohl opětovně dostat až nad úroveň 1,100 dolaru za euro.

Newsletter