Blíží se zasedání OPEC. Co čekat?

Od červnového zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu se cena černého zlata propadla téměř o 30 procent. Od jednoho z největších vývozců ropného kartelu, Saudské Arábie, však ústup od své strategie v boji o podíl na trhu rozhodně nečekejte. Své poslední letošní zasedání, které je plánované na 4. prosince ve Vídni, stráví členové skupiny pravděpodobně stejně jako ta předchozí v průběhu roku. Budou si stěžovat na nízké ceny, ale nenadělají nic.

„Saúdská Arábie nebude prosazovat žádnou změnu,“ řekl MarketWatch Brian Youngberg, senior analytik Edward Jones. Každé smysluplné snížení ropné produkce organizace by muselo být taženo Saúdskou Arábií. Ta ale dala v uplynulém roce jasně najevo, že na trhu s ropou nechce ztrácet půdu pod nohama, a to zejména v kvůli růstu těžby ropy v USA z břidlicových nalezišť, jejíž výstup zůstává stále poměrně silný.

„Menší země, které kvůli nízké ceně strádají, budou dále vyžadovat změnu. Nemají však žádné slovo,“ poznamenal Youngberg. „Írán navíc zopakuje své plány na zvýšení produkce v roce 2016, bez ohledu na to, co říká OPEC.“ V dlouhodobém horizontu „může takováto situace vyvolat silnější spory uvnitř organizace. Každá země má svůj program a své priority,“ poznamenal Youngberg. „Menší členské země pociťují dopad současných cen daleko intenzivněji než Saúdská Arábie,“ přidává se Katrina Lamb, šéfka investiční strategie a výzkumu v MV Financial.

Islámský stát a finance: Zásah uštědřily nálety i ropa

V říjnu proběhlo technické zasedání skupiny, kterého se zúčastnilo i několik nečlenských producentů, včetně Ruska. Venezuela, člen organizace, na tomto zasedání přišla s požadavkem návratu k programu zafixování ceny v stanoveném rozsahu. Již v srpnu žádala Venezuela OPEC, aby zvážil koordinaci s Ruskem a diskusi o strategii zastavení pádu cen ropy. Ještě předtím požadovala mimořádné zasedání také Nigérie. „Saúdská Arábie se stále zaměřuje na zvýšení svého podílu na klíčových trzích, zejména asijských. Je více než pravděpodobné, že bude i nadále pokračovat v politice, kterou praktikovala na minulých setkáních OPEC,“ podotýká Katrina Lamb.

Propad produkce

I přesto ale produkce OPEC, podle průzkumu Platts, v říjnu klesla na 31,08 milionu barelů denně. Platts poznamenala, že převážná část poklesu pochází ze Saúdské Arábie a Iráku. V první polovině roku Saúdská Arábie lámala produkční rekordy, poznamenala Luana Siegfried, analytička Raymond James. Podle ní ale tento stav Saúdové nemůžou držet navždy. Odhaduje, že současná úroveň produkce země, která se pohybuje nad 10 miliony barely denně, vydrží „nejméně“ do konce roku 2016.

Newsletter