Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Blockchain aneb uvedení teorie do praxe

Blockchain. Slovo, na které minimálně jednou denně narazíte snad na každém světovém finančním serveru. Je však tento humbuk vůbec oprávněný? Nejde pouze o uměle vytvořený „hype“, který sice z teoretického hlediska vypadá neskutečně přitažlivě, ovšem z toho praktického má k dokonalosti daleko? Přesně tyto otázky si položila americké investiční banka Goldman Sachs, aby tak ve svém bezmála 90stránkovém dopise klientům představila opravdový potenciál revoluční technologie.

Blockchain jakožto distribuovaná decentralizovaná databáze známá především díky digitální kryptoměně bitcoin se do pozornosti, nejen, finanční široké „veřejnosti“ dostala zhruba před více jak rokem. Od té doby se světem šíří hypotézy, jak moc by se dalo díky blockchainu ušetřit a jak moc by se daly zjednodušit veškeré operační procesy.

O aplikaci do reálného světa se mluvilo především v souvislosti se světem peněz a cenných papírů. Pravdou, že v prosinci minulého roku i sami Goldmané přiznali, že „blockchain může v podstatě změnit naprosto všechno.“ „Druhý díl“ to predikce byl zveřejněn teprve nedávno. V jeho rámci banka představila celkem 5 oblastí, kde by praktické použití technologie kryptoměn přineslo nemalou úsporu nákladů.

Sdílená ekonomika

Využití blockchainu v rámci sdílené ekonomiky by mohlo přinést další platformy podobné té od Airbnb, které jsou založené čistě na důvěře. V podstatě by tak mohla vzniknout zcela nová sociální sít, která by obsahovala online identitu jednotlivců napojenou na veškeré recenze a hodnocení, a to vše pod jedním ID.

Výhodou této sociální sítě by byla, například oproti Facebooku, nemožnost smazat svůj profil a následně se opětovně zaregistrovat pod novou identitou. Lidé se špatnými referencemi by se jich už prostě nezbavili, jelikož záznamy uložené do blockchainu nelze manipulovat ani duplikovat. Vaše identita je prostě vaše jednou pro vždy.

„P2P platformy jako Airbnb se již dávno začaly transformovat na zcela novou formu průmyslu, který je založený na otevřeném trhu soukromého ubytování. Nicméně, všeobecné přijetí této hotelové alternativy je stále omezené obavou hostů ohledně svého bezpečí, v případě hostitelů pak hraje roli strach o majetek. Pokud by vznikl zcela neprolomitelný systém pro digitální správu hodnocení a recenzí, věříme, že by blockchain výrazně přispěl k všeobecnému přijetí této formy ubytování,“ přepisuje slova banky server Business Insider.

Podle Goldman Sachs by se tento scénář týkal společností, jako je již zmiňovaná Airbnb, dále pak HomeAway či OneFineStay. Velikost tohoto trhu se pak odhaduje na 3 až 9 miliard dolarů.

Trh s elektřinou

Blockchain by bylo možné využít i na trhu s elektřinou, kde by si jednotlivé domy vytvářely vlastní energii, kterou by následně mohly dále prodávat. V podstatě by tak odpadla potřeba mít jednoho centrálního poskytovatele elektřiny, místo kterého by zafungovala distribuční síť jednotlivých poskytovatelů a jejich zákazníků. To vše s nezmanipulovatelným záznamem o tom, kdo a od koho energii kupuje.

„S nástupem střešních solárních panelů a vysokokapacitních baterií by jednotlivci mohli jednat i jako poskytovatelé elektrické energie. Jsme přesvědčeni, že blockchain by v tomto případě dopomohl ke vzniku distribuované sítě přenosu, která v dnešní době nemá obdoby,“ vysvětlila Goldman Sachs.

Americké společnosti, které by v této oblasti mohly vyniknout, jsou například TransActove Grid a Grid Singularity. Velikost trhu pak banka odhadla na 2,5 až 7 miliard dolarů.

Trh nemovitostí

Na trhu nemovitostí by blockchain mohl přispět především ke snížení administrativních nákladů. Distribuovaná síť záznamů by umožnila každému snadné a rychlé ověření, zda ten či onen člověk opravdu vlastní konkrétní nemovitost. Aktuálně je totiž katastr nemovitostí spravován výhradně manuálně, což je nejen nákladné, ale rovněž zde hrozí chyba lidského faktoru.

Stejně tak by se technologie hodila i do oblasti pojištění práv vlastníka. To v USA obvykle požadují věřitelé poskytující hypotéky lidem, kteří následně ručí svou nemovitostí.

„Majitelé domů kupující či refinancující novou nemovitost čelí obrovským nákladům, včetně pojištění práv vlastníka, kde může být celý proces vyhledání a ověření opravdu náročný. Blockchain by toto mohl napravit, což by se ve výsledku mohlo projevit i na konečné ceně pojištění,“ míní Goldmané.

Potenciálně by úspora mohla dle odhadů dosáhnout 2 až 4 miliard dolarů.

Trh cenných papírů

Na trhu cenných papírů by blockchain mohl přispět k celkovému snížení chyb obchodníků, které se negativně projevují především v nákladech.

„I přesto, že jsou transakční náklady spojené s akciovými obchody poměrně nízké, až 10 % transakcí bývá spojeno s různými chybami.To si následně vyžaduje manuální nápravu, což prodlužuje obvyklou dobu vypořádání,“ tvrdí americká banka.

Blockchain by tak v tomto směru mohl výrazně usnadnit vypořádací proces, a tedy ušetřit celému segmentu 11 až 12 miliard dolarů použitých na pokuty a další provozní náklady spojené s chybami stávajících systémů. Nejde přitom pouze o akcie. Technologii by bylo možné použít i v případě obchodů s měnami, komoditami a mimoburzovními deriváty.

Boj s praním špinavých peněz aneb poznej svého zákazníka

Blockchain by rovněž mohl přispět k vytvoření digitálního pasu, který by finančním společnostem poskytoval všechny potřebné informace o stávajících, ale i nových klientech.

„Informace o skladovacím účtu a všech platbách by v rámci distribuované sítě mohly přispět ke standardizaci a k celkovému zkvalitnění požadovaných dat potřebných k tomu, aby se člověk stal klientem finanční společnosti. Došlo by tak k omezení počtu podezřelých obchodů, stejně tak by byl podpořen i boj proti všem formám praní špinavých peněz“

V tomto směru by technologii mohla využít především Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT). Celková úspora nákladů by mohla dosáhnout 3 až 5 miliard dolarů.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter