Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Blockchain je více než druhý úsvit internetu

Technologie, která je v podstatě obří sítí či knihou má potenciál dopadu na celý svět financí i mimo něj. Mění způsob, jakým se přeposílají peněžní částky, data i emaily. Věřte tomu nebo ne, před mnoha a mnoha věky neexistoval internet. Tento neuvěřitelný vynález kompletně změnil tvář lidstva. Vytvořil, přebudoval i zničil celá průmyslová odvětví. A věřte tomu nebo ne, podobný revoluční posun se možná bude opakovat.

Technologie blockchain je tady. Pro nepolíbené je to v podstatě databáze, obří síť známá jako distribuovaná decentralizovaná databáze, která zaznamenává vlastnictví, hodnoty a umožňuje komukoli, kdo má přístup, se tohoto procesu účastnit. Síť je aktualizována a ověřována prostřednictvím konsensu všech zainteresovaných stran. Jakmile je něco přidáno, už to nemůže být změněno. A pokud je toto přidání pro každého přijatelné, aktualizace je schválena a hotovo, šmitec.

Snadnost použití

Nejznámějším příkladem blockchain technologií jsou v současné době kryptoměny v čele s bitcoinem, což je vlastně jakási zásobárna hodnoty, kterou internetová komunita využívá jako peníze. Za životaschopností bitcoinu stojí právě blockchain, jenž umožňuje uživatelům obchodovat.

Vzhledem ke skutečnosti, že díky této technologii jsou převody po celém světě téměř okamžité (v podstatě se jedná jen o několik málo sekund), netrvalo dlouho, aby finanční svět pochopil, že pomocí blockchainu může obcházet globální bankovní systém a vyhýbat se orgánům kontrolní moci.

Zdroj: Silicon Valley Bank 2015

Nyní zde máme technologii, která umožňuje posílat peníze stejně snadno jako email. Vezmeme-li v potaz, že přes obrovskou sdílenou síť budeme moci posílat peníze, ověřovat údaje, hodnoty, jména, štítky nebo dokumenty, není ničeho, co by blockchain neobrátil naruby.

Ve Velké Británii například vláda testuje technologii blockchain pro sledování veřejných výdajů. Hudební průmysl se pak domnívá, že blockchain jim může pomoci bránit nároky na autorská práva a lépe distribuovat honoráře umělců.

Blockchain revoluce

První generace nám přinesla internet – neomezený zdroj informací. Druhá generace vylepšená blockchainem nám přináší internetové hodnoty nebo spíše novou distribuovanou platformu, která má potenciál přetvořit svět podnikání a proměnit starý řád lidských věcí k lepšímu. Ale stejně jako u internetu v pozdní osmdesátých a raných devadesátých letech je na to ještě brzy.

Tato technologie se neustále vyvíjí a posiluje. Mnoho vynálezů založených na blockchainu je ještě ve vývoji a boudou představeny v horizontu jednoho až pěti let. Svědčí o tom alespoň naše zkušenost se sledováním pokroku internetu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Investice rizikového kapitálu se do blockchainu začaly pořádně hrnout až v posledních dvou letech, což odpovídá v případě internetu období let 1993 až 1995.

Existuje zde možnost využít blockchain pro řešení řady palčivých společenských otázek, jako je vysoká nezaměstnanost mladých lidí, stagnující medián příjmů a biliony dolarů peněz v černé a šedé ekonomice. S blockchain technologií se světu otevírá možnost zvrátit všechny tyto trendy.

Stejně jako internet změnil fungování společnosti, má blockchain pro lidstvo velký potenciál v učinění dalšího digitálního evolučního kroku.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter