Blockchainem proti (nejen) čínskému podvodu s jídlem

Podvody s nesprávně označenými produkty a jiným složením jídla stojí globální ekonomiku 40 miliard dolarů ročně. Jednou z problémových oblastí je Čína. Tamní výrobci se však už obrátili na moderní technologie. Agentura Bloomberg informovala o tom, že maloobchodní řetězce využívají technologii blockchain k tomu, aby bojovaly proti těmto podvodům.

Jednou z firem, která dokázala nekalých praktik využít, je Inscatech. Ta si na tomto „fenoménu“ doslova postavila podnikání. Náplní práce jejích zaměstnanců je odhalovat podvody v potravinářském průmyslu. Celosvětově je po takovéto službě velká poptávka, a tak newyorská firma funguje bez přestání už osm let.

„Statisticky se při vyšetřování nahlášených případů jedná o 70 procent podvodů. Bohužel v Číně je to dokonce velmi blízko 100 procentům. Je to velmi rozšířený problém existující ve všech koutech potravinářského průmyslu, které si dokážete představit,“ uvedl pro Bloomberg zakladatel firmy Inscatech Mitchell Weinberg. Čína je jedničkou jak ve vymýšlení nových způsobů podvodů, tak zároveň ve výzkumu technologie, která by jim měla zabránit. Není se čemu divit, skandály jako krysí maso „přestrojené“ za jehněčí či otrávené mléko v roce 2008 doslova otřásly společností.

Pět obchodních značek, které v současné době přijímají bitcoin

Weinbergova firma se snaží vyvinout detektory genetických otisků, které by dokázaly efektivně rozpoznat pravé přírodní produkty od těch s přidanými zakázanými složkami. Jednou z možností je i přímé využití technologie, která by sledovala jídlo v podstatě již od farmy až na talíř zákazníka.

Podle Shauna Reina z China Market Research Group je oblast kontroly kvality jídla velkým růstovým odvětvím. „Je to skvělá podnikatelská příležitost. Není to důležité jen v Číně, ale i celosvětově, protože čínské firmy se čím dál tím více stávají součástí světového dodavatelského řetězce,“ uvedl Rein.

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

Některé společnosti začaly sázet na jednu specifickou technologii, konkrétněji na blockchain, který stojí (nejen) za digitální měnou bitcoin. Blockchain představuje v podstatě sdílenou šifrovanou „účetní knihu“ transakcí, kterou jako jeden z prvních využil největší maloobchodní řetězec Wal-Mart. Společnost nedávno dokončila testovací fázi sledování vepřového masa z Číny, kde má více než 400 poboček. Čas, který k tomuto stopování potřebovala, byl zkrácen z běžných 26 hodin na pouhých pár sekund, a to za pomocí technologie blockchain.

Jednou z dalších firem, které plánují podobné testování, je i Alibaba. Ředitelka pobočky v Austrálii a Novém Zélandu Maggie Zhou věří, že tento trend poskytne online potravinářskému sektoru mnohem větší kvalitu a popularitu.

Blockchain může hrát hlavní roli i ve zlepšení stopování podvodných výrobků. Databáze záznamů může být postavena jako řetězec, který nemůže být zničen nebo zmanipulován bez toho, aby se celý zhroutil. Ředitel Inscatech ale upozornil i na nevýhody tohoto systému při odhalování podvodů.

Blockchain v Rusku? Co chystá tamní centrální banka…

„Komplikace je v tom, že systém je pouze tak spolehlivý, jako jsou osoby poskytující data. Ve většině dodavatelských řetězců se vyskytne jeden nebo více nespolehlivých zdrojů dat. To znamená, že blockchain je v tomto ohledu nespolehlivý, pokud každý kousek informace není úplně přesný,“ upozornil Weinberg.

Newsletter