Bloomberg: Konec intervencí v květnu, koruna zpevní k 26,10 za euro

Agentura Bloomberg provedla mezi ekonomy šetření ohledně ukončení intervencí České národní banky. Výsledek ukázal, že většina expertů pracuje s tzv. exitem v květnu. Koruna by pak měla zpevnit až k 26,10 za euro.

S koncem března končí i období tzv. tvrdého závazku, který je dle ČNB zárukou toho, že k ukončení intervencí ještě nedoje. S nástupem druhého kvartálu se přehoupneme do tzv. měkkého závazku, který již bankovní radě uvolní ruce. V souvislosti s tím vytváří agentura Bloomberg průzkum mezi 22 ekonomy, kterých se dotazovala v době od 20. do 23. března. Výsledek?

Celkem 95 % odpovědí se shodlo na tom, že exit přijde během druhého čtvrtletí 2017 oproti 71 % z předchozího (lednového) vydání studie. Jako nejpravděpodobnější měsíc vyšel s výsledkem 59 % květen. Na druhém místě se pak s 23 % umístil duben, na třetím je s 9 % červen.

Kdy má ČNB ukončit intervence? Optimální se jeví začátek dubna

Odhady ekonomů ohledně toho, zda k rozhodnutí o exitu dojde na měnovém, neměnovém či speciálním zasedání bankovní rady ČNB jsou následující:

  • Měnové zasedání 45 %
  • Neměnové zasedání 15 %
  • Speciální zasedání přímo k tématu intervencí 40 %

Co se týče následného vývoje, koruna by měla vůči euru zpevnit. Ke konci roku by se mohla dostat poblíž 26,10 EURCZK, což je průměr všech odhadů. Medián dosahuje 26,182 koruny za euro. Maximum predikce, ve smyslu nejmenšího posílení české měny, pak činí 26,8 EURCZK, minimum (největší posílení koruny) naopak 25,00 EURCZK.

Korunové forwardy hlásí uklidnění. Připlatíte si u krátkodobých

Odpovědi jednotlivých ekonomů na všechny tři otázky (termín exitu, jaké zasedání, hodnota EURCZK ke konci 2017) jsou pak následující.

Intervence ČNB: Co nás čeká a jak se nejlépe zajistit?

Newsletter