Bloomberg o post šéfa Bílého domu bojovat nebude

Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg oznámil, že nebude kandidovat v listopadových prezidentských volbách v USA. Prohlásil, že zatím není připraven podpořit žádného z kandidátů na úřad hlavy státu. Bude ale pokračovat ve vyzývání voličů, aby odmítli veškeré snahy o rozdělení společnosti. Rozdělující kampaň podle něj vede hlavně dosavadní lídr mezi republikánskými uchazeči o kandidaturu Donald Trump.

Bloomberg svou kandidaturu na začátku února nevyloučil. V rozhovoru s deníkem Financial Times tehdy úroveň debaty během volební kampaně označil za „zoufale banální“ a za „urážku voličů“. A na dotaz, zda bude kandidovat, odpověděl, že „zvažuje všechny možnosti“.

Nyní se ale třiasedmdesátiletý miliardář rozhodl o prezidentské křeslo neucházet. Uvedl, že je zřejmé, že by nemohl vyhrát, a že by nechtěl svou kandidaturou riskovat, že tak usnadní výhru republikánům Donaldu Trumpovi či Tedu Cruzovi.

Bývalý úspěšný starosta New Yorku a zakladatel stejnojmenné tiskové agentury zvažoval již v minulosti nezávislou kandidaturu, ale vždy došel k závěru, že nemá šanci zvítězit.

Newsletter