Bloomberg: Příznivci brexitu získali poprvé převahu

Zastánci takzvaného brexitu, tedy odchodu z Velké Británie z Evropské unie, získali v posledních dnech převahu nad druhým táborem, který chce v unii zůstat. Zároveň klesá počet Britů, kteří se zatím nerozhodli, jak budou hlasovat. Vyplývá to z informací Bloomberg Poll Tracker, který dlouhodobě sleduje průzkumy veřejného mínění k referendu, které se koná ve čtvrtek 23. června.

Z údajů Bloomberg Poll Tracker vyplývá, že ve středu 15. června by pro odchod z unie bylo 47,4 procenta Britů, zůstat v unii chce 44,1 procenta a 8,6 procenta uvedlo, že neví. Příznivci brexitu mají navrch teprve od 12. června.

Bloomberg Poll Tracker agreguje všechny veřejné průzkumy a snaží se řešit jejich nedostatky. Větší důraz klade na takové předvolební průzkumy, které byly v minulosti nejpřesnější.

Bank of England bije týden před hlasováním o brexitu na poplach

Na referendum bude mít zřejmě vliv včerejší tragická událost. V Británii zavraždili labouristickou poslankyni Jo Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v EU. Pravděpodobného útočníka policie zadržela. Kvůli napadení včera všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci odchodu Británie z EU a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron. Podle analytika firmy ScotiaBank Shauna Osborna je možné, že investoři očekávají určitý nával sympatií k táboru podporujícímu setrvání Británie v EU.

Newsletter