Bloomberg: Sítem testů ECB propadlo 25 ze 130 bank

Kontrolami zdraví bank v eurozóně, které letos organizovala Evropská centrální banka, formálně neprošlo 25 ze 130 prověřovaných institucí. Podle agentury Bloomberg to plyne z návrhu nedělní prezentace závěrečných výsledků testů. Nový kapitál bude ale potřebovat jen zhruba desítka bank, zbylé jej sehnaly. Do nedělního zveřejnění výsledků testů se podle zdroje agentury může konečný součet ještě změnit. Jednotlivé banky dostaly do rukou výsledky testu ve čtvrtek a do soboty mají převzetí svých hodnocení potvrdit.

Testy ECB byly postaveny na číslech od bank do konce roku 2013. Řada bank ale v průběhu letošního roku své bilance již od špatných aktiv pročišťovala a kapitál doplňovala. Po těch tedy další kroky žádány nebudou. Ostatní přetrvávající hříšníci budou muset předložit plán dodatečné kapitalizace do dvou týdnů.

ECB, jako u předchozích spekulací, jakékoli komentáře odmítá. „ECB nemůže komentovat spekulace ohledně výsledku komplexního hodnocení. Jakékoli vyvozování výsledku zkoušek by bylo před jejich finalizací vysoce spekulativní,“ uvedla Evropská centrální banka.

Co čeká banky a trhy po neděli? Průvodce testy ECB a názory ekonomů

Newsletter