Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Blýská se na lepší časy? Končí recese zisků

Ve Spojených státech již několik měsíců bují recese. Nejde však o tu „klasickou“, ekonomickou, ale o recesi korporátních zisků. Americké firmy se totiž už několik čtvrtletí potýkají s problémem intenzivně padajících zisků. Letos, konkrétně ve druhém čtvrtletí, by však mohlo dojít k tolik očekávané obnově.

Podle predikce analytického týmu Deutsche Bank je to nejhorší za námi. Můžeme se tudíž těšit na opětovný růst. „Nastal čas na změnu,“ zní optimisticky slova dopisu klientům banky. „Ukazatele naznačují, že ve druhém čtvrtletí 2016 by zisky firem obsažených v indexu S&P 500 mohly vzrůst o 8,2 % po propadu o -6,3 % za první kvartál (viz graf č.1).“

Mezi hlavní fundamenty, které zisky dosud zkracovaly, patří vývoj na dolaru, skomírající výkon americké a globální ekonomiky, ceny ropy a volatilita trhů. V současnosti však došlo u těchto proměnných ke zlepšení, především jde o ropu (viz graf č.2) a dolar. V návaznosti na to by se tak měla zlepšit především situace amerických exportérů a společností působících v energetickém sektoru.

Nicméně, podle Deutsche Bank by měla být hlavním motorem obnovy obzvláště domácí poptávka. Její celkový příspěvek k výkonu firem by měl dosáhnout zhruba +,2 %. Banka v tomto směru argumentuje především dobrými čísly indexů PMI, která přišla během prvního čtvrtletí (viz graf č.3). V případě světového růstu bude situace o něco střídmější. K ziskům by měl zahraniční vývoj přispět pouze +0,2 %.

Z hlediska volatility trhů, k uklidnění pomohla nejen již zmiňovaná obnova na ropě, ale rovněž i uklidnění v bankovním sektoru. Poté, co si tato oblast prošla výplachem začátkem tohoto roku, se jeho stav výrazně zlepšil. Tudíž i banky by se v příštích měsících měly podílet na pozitivních číslech.

Newsletter