Bohatí už nebohatnou

Světoví boháči se od doby poslední finanční krize pyšnili neustálým růstem svého bohatství. Těmto dnům je však konec. Jak se ukázalo, i ti nejbohatší už pocítili váhu zpomalující světové ekonomiky.

Výsledek poslední studie banky UBS, která spolupracovala s konzultantskou společností PwC, bylo zjištění, že za minulý rok se celkové bohatství miliardářů zmenšilo o 300 miliard dolarů až na 5,1 bilionů USD. Průměrné jmění se tak snížilo ze 4 miliard dolarů na 3,7 miliard. Hlavním viníkem tohoto propade je dle UBS pokles cen komodit a silnější dolar, svou roli ale hraje i ředění bohatství v rámci rozrůstajících se rodin.

„Poprvé od poslední finanční krize rostlo jmění světových miliardářů pomaleji než globální HDP,“ řekl médiím během čtvrtečního briefingu John Mathews, šéf oddělení pečujícího u ultrabohaté klienty banky UBS.  „Po dvou desetiletích, kdy tempo růstu bohatství těch nejmatnějších převyšovalo výkon globálního akciového trhu, pak došlo i na prolomení tohoto trendu.“

Podle údajů studie se jmění boháčů loni propadlo o 5 %, zatímco akcioví index MSCI World registroval pád o pouhých 0,3 %. Nicméně, jak bohatství, tak i akcie nedokázaly dohnat tempo růstu světového produktu, které v roce 2015 dosahovalo 2,4 % oproti 2,6 % z 2014.

Nejvíce zasaženou oblastí byla těžba a energetika. Majetek miliardářů z těchto sektorů se za minulý rok propadl o téměř pětinu. V případě průmyslových magnátů jsme byli svědky poklesu o 12 %, ti ze spotřebitelského segmentu a retailu pak čelili pádu o velikosti 8 %. Technologie a finance, které jsou označovány za motory světového bohatství, rovněž narazily. Průměrné jmění první zmiňované skupiny se sice nezměnilo, v případě druhé už byl registrován pokles o 3 %.

Stejně překvapivé bylo i zjištění, kolik rodin v roce 2015 „vypadlo“ z  „kasty“ miliardářů. Podle výsledků studie se totiž od roku 1995 celkem 90 % všech miliardářských rodin neudrželo v této skupině po celé dvě generace. 

Hlavní důvody tohoto trendu jsou dva, a to rozředění bohatství a rizika trhů.  S tím, jak lidé žijí déle, se zděděné jmění rozprostře napříč rodinnými příslušníky i generacemi. Vinou toho se tak majetek neudrží koncentrovaný, jako tomu bylo předtím. Jako další vchází do hry i schopnost hospodařit s penězi v prostředí nejistoty a zvýšené volatility trhů.

Druhý rok 1987?

„Sentiment měnové politiky, který pozorujeme napříč celým světem, má sice vliv na ekonomickou obnovu, stejně tak však má i spoustu nezamýšlených důsledků, včetně nejistoty ohledně budoucího vývoje,“ míní Michael Spellacy z PwC. „Další velkou výzvou je pak i celoplošný vzestup populismu.“

I přesto, že bohatí již nebohatnou, existuje jedna výjimka, která se sledovanému trendu vymyká. Do této skupiny patří čínští boháči, jejichž počet roste, zatímco u ostatních klesá. Podle UBS vznikne v rámci Asie jednou za tři dny jeden nový miliardář, přičemž naprostá většina těchto případů se odehraje právě v ekonomice rudého draka.

Newsletter