Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Bohatí vs. chudí: Kde všude jsou chudší lidé „slušnější“?

Na bohaté a chudé je třeba pohlížet jako na dvě odlišné skupiny lidí, které často přemýšlejí a jednají zcela jinak. Alespoň tak hovoří věda. Například akademický výzkum vědců z New York University před dvěma lety experimentálně potvrdil, že pokud potkáte bohatého člověka, je u něj mnohem menší pravděpodobnost, že vás zaregistruje a bude si vás pamatovat.

„V terénu, v laboratořích a v on-line studiích naše výzkumné dokumenty dokazují, že druzí lidé s větší pravděpodobností upoutají pozornost jednotlivců nižší třídy než pozornost jedinců z vyšší třídy,“ citoval server CNBC slova Pia Dietze, jednoho z autorů. A je to logické z toho důvodu, že bohatí v porovnání s chudými nemají takovou motivaci si ostatních lidí všímat. 

Alespoň to tvrdí autoři, kteří toto zjištění vysvětlují odlišným vnímáním toho, do jaké míry jsou ostatní lidé různými příjmovými skupinami považováni za potenciálně obohacující, ohrožující, anebo se jim vyplatí věnovat pozornost z jiného důvodu. Jinými slovy, s rostoucím příjmem a bohatstvím jako kdyby se omezovaly možnosti, jak nám mohou druzí pomoci, ale na druhou stranu i způsoby, jakými nám mohou ublížit.

Altruismus bohatých a chudých. Kdo je (ne)ochoten se dělit?

Z tohoto pohledu tak není překvapivý závěr, že bohatí lidé se v porovnání s chudými méně starají o druhé. Tím také vědci z New York University navázali na předchozí výzkum, který došel k závěru, že „členové pracující třídy mají ve srovnání s členy vyšší třídy více vzájemně závislé a holističtější společenské vyhlídky“. Stejně tak bylo zjištěno, že lidé z chudších vrstev posuzují emoce ostatních přesněji než bohatí a rovněž mají větší soucit s utrpením druhých.

Nicméně rozdíly v sociálním chování bohatých a chudých jdou ještě dále, přičemž sahají až do etické stránky. Zajímavý přirozený experiment, a to z prostředí silničního provozu, popisuje server Washington Post. Výzkumníci z University of California sledovali rušnou křižovatku, přičemž se zaměřili na to, kteří řidiči dají přednost jiným autům tak, jak mají. Samozřejmě u náhodných řidičů nebyl znám jejich příjem, nicméně určitou představu o jejich socioekonomickém statusu dával vůz, kterým jeli.

 

Pozorovatelé tedy odhadovali třídu řidiče na základě značky vozidla, věku a vzhledu. Při tom zjistili, že řidiči z vyšší třídy dávali přednost ostatním řidičům tak, jak měli, v mnohem menší míře než řidiči, u kterých byla odhadnuta nižší třída. Jak výsledky shrnuje Washington Post, u lidí, kteří řídili drahé automobily – jako například zbrusu nový Mercedes – byla čtyřnásobně větší pravděpodobnost, že budou ignorovat zákony než řidiči v levných automobilech, jako je třeba stará Honda.

Dále pozornost výzkumníků upoutal přechod, kde bylo sledováno, kteří řidiči zastaví před náhodným chodcem tak, aby mohl přejít. A zatímco řidiči relativně levnějších aut zastavili pokaždé, u řidičů dražších aut to bylo zhruba jen v polovině případů. „To nám říká, že spolu s bohatstvím a výsadami je spojeno něco, co ve vás budí dojem, že jste nad zákonem, a co vám dává pocit, že se k ostatním můžete chovat tak, jako by neexistovali,“ vysvětlil zjištění Dacher Keltner, psycholog z University of California a hlavní autor.

Bohatí vs. chudí: Kdo žije déle a o kolik

Newsletter